Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Lékaři

22. února 2013 v 11:29 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Henry Denker
Počet stran: 354
Nakladatelství: Svoboda
Rok vydání: 1984
Hlavní postavy: Christopher Grant, Michael Sobol, John Stewart Reynolds, Harry Frenklyn, Laura
Vedlejší postavy: Bannon, Coleman, Crabtree a další
Děj: Chris Grant je lékař novorozeneckého oddělení. Jednou se mu dostane do rukou vnuk bohatého pána, Johna Stewarta Reynoldse. Zvolí léčbu fototerapií, která patří v medicíně mezi novinky. Všechno vypadá dobře a novorozenec se uzdraví. Jenže po několika měsících se ukáže, že je chlapec postižený. Pan Reynolds Chrise zažaluje pro neodborný postup. V celé knize je vlastně podrobně popsané soudní řízení s občasnými lékařskými záležitostmi. Chrisovi jsou nesmírnou oporou přátelé, lékař Michael Sobol a advokátka Laura, se kterou se Chris dá během knihy dohromady. Všechno nasvědčuje tomu, že Chris soud prohraje. Podaří se Chrisovi odhalit pravdu o opravdovém viníkovi?

Můj názor: Tato kniha se mi zpočátku zdála trochu nudná. Postavy mi přišly nezajímavé a moc jsem se nevyznala v odborných termínech. Po dvou nebo třech kapitolách jsem však změnila názor. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout. Celou dobu jsem odhalovala povahu všech postav a opravdu jsem doufala, že to nakonec dobře dopadne. Doporučuji všem, kteří se zajímají o lékařství a taky o detektivky. Najít toho pravého viníka není tak lehké, jak se zdá. Určitě bude pro vás bude konec stejně překvapivý, jako pro mě.

Úryvek:
Přesně v deset hodin byl Harry Franklyn v modrém obleku, bílé košily a temně rudé vázánce připraven, aby pronesl své stanovisko. Přistoupil k oddělení porotců, položil obě ruce na zábradlí a hovořil tónem tak důvěrným, že dokonce i Bannon se musel předklonit a přiložit ruku k uchu, aby slyšel, co říká.
"Dámy a pánové, někteří z vás možná už dřívě zasedali v porotě. Jsem si však jist, že ještě nikdo z vás nezamýšlel nad případem tak mimořádným. Nevím, jak se na to díváte vy, ale pro mne už je dost strašné připravit člověka o paži nebo o nohu. Ale jak se potom postavíme k dítěti, které od prvních hodin svého života bylo odsouzeno lékařskou nedbalostí k existenci živořícího tvora s poškozeným mozkem?"
Odmlčel se, jako by vážnost případu, který musí vyložit, ho zmáhala.
"Tak totiž vypadá případ, s kterým máme co činit. Víme, že se panu Lawrenci Simpsonovi a jeho paní narodilo normální dítě. Porod byl trochu předčasný, poněkud nesnadný, ale novorozenec zdravý. Uslyšíte o tom svědeckou výpověď porodníka. Po porodu nastal u dítěte stav, který si žádal další léčbu. Dva významní lékaři budou svědecky vypovídat o zdravotním stavu dítěte a jakého způsobu léčby bylo třeba. K ujištění rodiču a kvůli bezpečí dítěte bylo považováno za žádoucí, aby dítě bylo předáno do Metropolitní všeobecné nemocnice, a to doktorovi Michaelu Sobolovi, který tohoto bezmocného novorozence dále předal doktorovi Christopehru Grantovi, jednomu z žalovaných v tomto procesu."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama