Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Leonardo da Vinci: Deníky

26. dubna 2013 v 22:01 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Emma Dickens
Počet stran: 147
Nakladatelství: Československý spisovatel, Levné knihy
Rok vydání: 2010

O čem to je:
V této knize je obsažen stručný životopis malíře, sochaře, konstruktéra, matematika, filozofa, vynálezce, architekta, anatoma a přírodovědce Leonarda da Vinciho.
Můžete se dočíst, jaký byl jeho život ve Florencii, Miláně nebo Římě. Najdete zde spoustu zajímavostí o jeho tvorbě, ale také různé perličky, například, že Leonardo byl vegetarián. Na své si určitě přijdou i umělci, které zajisté potěší rady ohledně malířství, sochařství a architektury. Nechybí ani informace z oblasti anatomie nebo přírody. A pokud budete mít tak trochu filozofickou náladu, stačí vzít do ruky tuto knihu a Leonardovy myšlenky na vás v určité části vybafnou.

Můj názor:
Mně osobně se knížka zas tak moc nelíbila, protože zkrátka a dobře postrádala děj. Samozřejmě to není román, ale spíš krátká encyklopedie, životopis, takže co bych čekala :-).
Je tam však spousta zajímavostí, které za přečtení stojí. Hlavně se mi líbily jeho filozofické úvahy a fakta o přírodě.

Úryvek:
Jelikož se tato kniha nedá nazývat románem, bylo docela těžké vybrat nějakou ukázku, která by zaujala. Nakonec jsem se rozhodla pro dva krátké úryvky z oblasti jeho rad v malířství, kde popisuje gesta a charakter. Přijdou mi docela úsměvné :-).

Rozzlobenou osobu zobraz, jak někoho drží za vlasy, drtí mu hlavu na podlaze, s kolenem na žebrech, pravou paži zvednutou v pěst. Vlasy mu musí plát vzhůru a obočí má svraštěné a stažené dolů, zuby sevřené a koutky úst tvoří zlou grimasu. Na krku mu vyskakují žíly, a jak se opírá o svého nepřítele, má krk zvrásněný a vystrčený dopředu.

Není možné vymyslet zvíře tak, aby se nepodobalo jinému zvířeti. Avšak, chcete-li, aby zvíře podle vaší fantazie - řekněme drak - vypadalo přirozeně, použijte hlavu mastifa nebo loveckého psa, s očima kočky, s ušima dikobraza, nosem chrta, obočím lva, spánky starého kohouta a krkem vodní želvy.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama