Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Marie Antoinetta: Raná léta ve Versailles

13. dubna 2013 v 21:44 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Juliet Grey
Počet stran: 400
Nakladatelství: DOMINO
Rok vydání: 2012
Místo děje: Rakousko - Schönbrunn, Francie - Versailles
Doba děje: 17. stol.
Hlavní postavy: císařovna Marie Terezie, Marie Antoinetta, Ludvík August, Ludvík XV., hraběnka du Barry, hrabě de Mercy, abbé Vermond
Vedlejší postavy: Sieur Larsenneur, princezny-tety, Karolina, hraběnka von Brandeiss,…


Děj: Marie Antoinetta vede celkem poklidný život ve svém domově, totiž v Schönbrunnu. Jako nejmladší dcera Marie Terezie se však musí tvrdě vzdělávat a rozvíjet ve všech oblastech. Netřeba dodávat, že Marii Antoinettu vzdělávání moc nebaví. Jednoho dne se však dozví, že se bude muset provdat za následovníka francouzského trůnu, Ludvíka Augusta. Francouzi však Marii Antoinettu neshledávají jako vhodnou budoucí královnu. Malá desetiletá dívenka musí tedy projít řadou změn. Rovnátka, změna účesu, jiná mluva i chůze, důraz na vzdělání… to je jen několik věcí, které bude muset Marie Antoinetta podstoupit.
Nakonec se však podaří a stane se z ní dauphinka, totiž budoucí královna Francie. Musí se rozloučit se svými blízkými, s rodnou zemí a přijmout nový domov. Ve Versailles to však nemá jednoduché. Její manžel, Ludvík August, je příliš plachý a místo plnění dynastických povinností se raději věnuje lovu, jídlu a řemeslu, tudíž na svou choť už jaksi nemá čas.
Marie Antoinetta také zjišťuje, že francouzský dvůr se hemží pokryteckými a pomlouvačnými lidmi. Za svou největší nepřítelkyni považuje hraběnku du Barry, která je milenkou stárnoucího krále. Nakonec si však dokáže najít přátelé a velmi brzy získá pozici první dámy francouzského dvora.

Můj názor:
Tato kniha se mi četla velmi dobře. Celý příběh byl psaný z pohledu Marie Antoinetty, tudíž se člověk mohl lépe vžít do hlavní postavy. Pomohla mi přiblížit osud mladičké francouzské královny. Spoustu věcí jsem o ní nevěděla, kniha byla navíc napsaná velmi poutavě. Doporučuji všem, kteří mají rádi historické knížky. Nejvíc mě potěšil fakt, že brzy vyjdou další dva díly, takže se mám na co těšit.

Úryvek:
Vévoda se na mě usmál. "Madame Antonie, podstoupíte všechny nezbytné kroky, které vaše budoucí postavení žádá?"
"Pošetilá otázka, monsieur le duc," slyšela jsem se odpovídat.
Samozřejmě podstoupím. Ať mi změní účes, narovnají zuby, nahustí do hlavy zeměpisné názvy i jména francouzských královen.
Budoucnost Rakouska spočívá v mých alabastrových ručkách a já svou rodinu nikdy více nesmím zklamat.
Matinka pozdvihla obočí. "Nyní chápete?" obrátila se na vévodu. "Méně bych neočekávala."
Během následujícího měsíce se do Hofburgu začala sjíždět učiněná armáda odborníků, kteří se mě chystali přetvořit v budoucí francouzskou dauphinku.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | Web | 12. září 2014 v 6:30 | Reagovat

Jsem ráda, že vkládáš i úryvky z knihy, takhle aspoň vím, že je nejspíše čtivá. Nevypadá tak špatně (historické knížky nemusím), podívám se po ní v knihovně :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama