Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Katedrála moře

11. května 2013 v 19:53 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Ildefonso Falcones
Počet stran: 526
Nakladatelství: Argo
Rok vydání: 2008

Hlavní postavy: Bernat, Arnau, Joan, Guillem, Aledis, Mar, Chasdaj, Franceska,
Vedlejší postavy: Puigeovi, Berenguer de Montagut, Maria, Pere, Mariona, Dunaha, Abraham Leví, Elionor, Jauma z Bellery, Berenguer d´Erill, Nicolau, Eimeric, Llorenc z Bellery
Doba děje: 14. století
Místo děje: Španělsko, převážně Barcelona


Děj:
Příběh začíná v Katalánsku v Navarcles kolem r. 1320. Bernat Estanyol je nevolník a bere si za manželku Francesku Estevovou. Tu však potká hned po svatbě nešťastný osud. Pán země Llorenc z Bellery ji znásilní a poté přinutí Bernata, aby svou ženu také znásilnil (jinak by ji krutě zbičoval).
Každopádně se mu po čase narodí syn Arnau (pochybnosti o otcovství nemá, jelikož Arnau má stejně jako on znamínko u pravého oka). Pán z Bellery však nedá Francesce pokoj. Přinutí ji, aby sloužila jako kojná dona Jauma, syna pána z Bellery. Franceska tedy nemá na vybranou a dítě vezme s sebou. Nějakou dobu tam tedy žije, avšak nakonec se dostane na ulici a živí se jako prostitutka.
Bernat nakonec unese svého syna a uteče s ním do Barcelony. Zákon praví, že ten kdo žije celý rok v Barceloně, je svobodným člověkem. Bernat toho tedy využije a ukrývá se i s Arunauem u příbuzných Puigeových. Naštěstí se oba stanou svobodnými lidmi, avšak musí tvrdě pracovat. Arnau zažívá radostné i těžké chvilky. Najde si nejlepšího kamaráda Joana, kterého si později Bernat adoptuje, tudíž Arnau získá bratra. Zhruba od tohoto okamžiku začne být srdcem celé knihy kostel Santa Maria de la Mar, zasvěcený Panně Marii, patronce moře. Oba bratři neustále navštěvují Madonu a modlí se k ní. Všimnou si jich nosiči, kteří od rána do večera dřou a opravují kostel. Arnau s Joanem jim pomáhají alespoň tak, že jim nosí vodu. Jak už jsem naznačila, Arnau bude muset čelit i těm horším věcem. Musí se vyrovnat s nenávistí, kterou k němu mají jeho příbuzní Puigovi, s hladomorem a nakonec i se smrtí otce, kterého krutě popraví. Arnauovi tedy skočí dětství a musí se postavit na vlastní nohy. Stane se z něj ve velmi brzkém věku bastaix (nosič) a několik let vytrvale nosí náklad na opravu kostela. V knize se objevuje následně spousta zajímavých momentů. Válka, mor, drancování židovských čtvrtí, krutá inkvizice nebo taky čarodějnice. Nechybí ani láska či zrada, které spolu často velmi úzce souvisí.
Arnau se také postupně mění. Na začátku knihy je krátce nevolník, pak tvrdě pracující nosič, válečník, obchodník a nakonec i baron. Cesta je však vrtkavá. Arnau sice zbohatne, ale lidé jsou závistiví a plní pomsty. Stačí pár křivých obvinění a Arnau se náhle ocitá ve vězení a čelí nesmyslným obviněním. Jeho život najednou drží v rukou obyvatelé Barcelony. Pomohou mu jeho přátelé, nebo ho nechají napospas inkvizici?

Můj názor:
Když jsem zjistila, že se jedná o historickou knížku, moc se mi do toho nechtělo. Měla jsem pochybnosti o tom, jestli mě to bude bavit. Tato kniha mě však velice překvapila. Už od první stránky byla neuvěřitelně čtivá! Jak šel děj do hloubky, příběh byl čím dál napínavější. Navíc jsem se dozvěděla spoustu věcí z období 14. stol. ve Španělsku.
Doporučuji těm, kteří mají rádi historické knihy, ale zároveň dobrodružné napínavé příběhy.
Já osobně se těším, až si přečtu další knihu od tohoto autora, protože už teď vím, že mě nezklame!

Úryvek z knížky:
Otec Albert ovinul Arnauovi paži okolo ramen. Až nyní si v duchu představil, jak chlapec sedí pod oběšeným Bernatovým tělem. Vzpomínku na oheň v mysli raději potlačil. Vždyť to bylo ještě dítě! Pohlédl na Madonu. "Stejně by shnil u městské brány," říká jí mlčky pohledem, "tak co! Je to jen chlapec, který přišel o všechno: o otce i o práci, která by ho živila…" Práci…
"Myslím, řekl zčistajasna, "že byste měli přijmout Arnaua Estanyola do vašeho cechu."
Ramon se usmál. Také on se nyní, v nastalém klidu, v duchu vracel k Arnauovu přiznání. Všichni ostatní včetně Arnauoa pohlédli překvapeně na kněze.
"Je to ještě chlapec," namítl jeden z cechmistrů.
"Je jako lunt. Jak bude takové vyžle nosit na zádech těžké balíky a kameny?" zeptal se druhý.
"Je moc mladý," přitakal třetí.
Arnau se rozhlížel po všech přítomných s očima navrch hlavy.
"Máte svatou pravdu," připustil kněz, "ale když měl bránit vaše peníze, tak mu jeho malý vzrůst, slabost ani mládí nevadily. Kdyby nebylo jeho, kasička by byla prázdná."
Nosiči chvíli zkoumavě hleděli na Arnaua.
"Já myslím, že bychom to zkusit mohli," uzavřel debatu Ramon, "když mu to nepůjde…"
Kdosi Ramona podpořil.
"Dobrá," řekl nakonec jeden z cechmistrů a ohlédl se po svých dvou druzích, zda některý z nich nemá námitky, "vezmeme ho na zkoušku. Jestliže si během následujících tří měsíců povede dobře, přijmeme ho do cechu nosičů. Jeho výdělek bude odpovídat vykonané práci. Na, je tvoje," dodal a podal Arnauovi Mallorčanovu dýku, kterou měl stále ještě u sebe. "Když teď budeš nosič, může se ti hodit. Otče, zapište to do knihy, aby ten chlapec neměl nějaké nepříjemnosti."
Arnau ucítil, jak mu kněz stiskl rameno. Nevěděl, co říct, a tak se na nosiče jen vděčně usmíval. On a bastaix! Kdyby se toho dožil jeho otec!

Na závěr se můžete podívat, jak vypadá kostel Santa Maria de la mar, kolem kterého se celý příběh točí.


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama