Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Na Větrné hůrce

11. května 2013 v 19:27 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Emily Brontëová
Počet stran: 374
Nakladateství: LEDA
Rok vydání: 2009

Hlavní postavy: Heathcliff, Kateřina, Katka, Edgar Linton, Isabella, Linton Heathcliff, Hindley
Vedlejší postavy: Elena Deanová, Hareton, Josef,…
Rozbor postav:
Heathcliff - je to člověk velice krutý, nelidský, ale také inteligentní. Je mu jedno, že trpí i nevinné osoby, zkrátka a dobře jde vždy za svým cílem - v této knize se jednalo hlavně o pomstu. Řekla bych, že je typickým příkladem manipulátora. Přesto si myslím, že ne vždy byl takový. Kdyby se k němu Hindley choval lépe, mohlo to třeba dopadnout jinak. Největší ránou pro něho byla asi skutečnost, že Kateřina dala přednost Lintonovi. Po celou dobu jsem doufala, že si nakonec uvědomí, co všechno spáchal, bohužel jsem se však mýlila.

Kateřina - velmi temperamentní osoba. Působila na mě jako nevyzpytatelný člověk, který se dokáže snadno rozzuřit, je tvrdohlavý a chce vždy dosáhnout svého. Přesto neměla jen špatné vlastnosti. V knize ji vždy strašně mrzelo, když někomu ne(chtěně) ublížila. Také milovala člověka, kterého společnost odsuzovala.

Edgar Linton - patří mezi vyšší společnost. Je vzdělaný, má elegantní vystupování, peníze - zkrátka úplný opak Heathcliffa. Také na mě působil jako citlivý a jemný člověk. Kateřina se stala jeho ženou a on ji velmi miloval, osobně si myslím, že víc, než ona jeho.

Hindley - je bratr Kateřiny. Od začátku nenávidí Heathcliffa a často mu provádí špatné věci (prostě šikana, dá se říct). Přesto si myslím, že nebyl úplně zlý. Patří mezi ty nešťastníky, kteří propadli alkoholu (tady si můžeme všimnout autobiografického prvku - bratr Emily Brontëové byl také alkoholik). Každopádně pak už se Hindley nechal snadno zmanipulovat Heathcliffem.

Isabella - je sestrou Edgara Lintona. Je stejně jako on elegantní, jemná a citlivá - zkrátka pravá dáma. Nejdřív mi přišla docela naivní, ale naštěstí brzy Heathcliffovu povahu rozpoznala. S Heathcliffem má však syna Lintona.

Linton Heathcliff - abych byla upřímná, příšerně mi lezl na nervy! Při čtení jsem si byla jistá, že kdybych s takovým člověkem musela trávit určitý čas, asi bych mu dala pár facek, nebo hůř - zabila bych ho. Vzhledově byl podobný svému strýci (hubený, světlovlasý, modrooký,… ), avšak Heathcliff z něho udělal rozmazleného sobce, který myslí jen na sebe a pořád si stěžuje.

Katka - je dcerou Kateřiny a Edgara Lintona. Působila na mě celkem mile, nijak moc mi nevadila. Trošku rozmazlené dítko, to ano, ale také hodná duše, která vidí na každém jen to dobré, tudíž je hodně zranitelná.

Elena Deanová - vypravěčka celého příběhu. Podle mě to byla jediná objektivní postava, která reálně viděla, co všechno se na Větrné hůrce děje.

Rodokmen:
Myslím, že to může docela pomoct. Jelikož je v knize mnoho důležitých postav, je občas trochu obtížné se vyznat v tom, kdo je kdo.

Děj:
Pan Lockwood je novým nájemníkem na Drozdově a chce se něco víc dozvědět o svém panu domácím - Heathcliffovi, který bydlí na Větrné hůrce.
Služebná Nelly mu tedy vypráví po kouskách jeho minulost.
Příběh začíná tím, jak se Heathcliff vlastně dostal na Větrnou hůrku. Na Větrné hůrce žije celkem spokojeně čtyřčlenná rodina Earnshawů, služebná Elena Deanová a sluha Josef. Jednoho dne se ale pan Earnshaw vrátil z obchodních cest s cikánským dítětem, které našel na ulici. Dal mu jméno Heathcliff a požadoval, aby cizí dítě bylo přijato do rodiny. Paní Earnshawové se to moc nelíbilo, stejně jako dětem Kateřině a Hindleymu. Kateřina se však s Heathcliffem brzy spřátelila a stala se z nich prakticky nerozlučná dvojka. Hindley se však se svou nenávistí, která neustoupila ani v dospělosti, příliš netajil. Často a rád Heathcliffa ponižoval a využíval i násilné prostředky. Myslím, že za to mohla hlavně žárlivost. Hindley už nebyl pro pana Earnshawa jediným synem a Heathcliffovi často procházely věci, které by Hindleymu normálně neprošly.
Po smrti obou rodičů se situace ještě zhoršila. Hindleyho také vytáčelo, jak pevné je přátelství mezi jeho sestrou a Heathcliffem. Zakázal mu vzdělání a uděloval mu spoustu venkovských prací, až se z něho stal pouhý sedlák. Podle mě doufal, že se Kateřině takový nevzdělaný a neohrabaný člověk zprotiví a přestane vyhledávat jeho společnost. Vtom se ovšem spletl, naopak je to oba ještě víc sblížilo. Kateřina se mu snažila pomoci dohnat učení, avšak Heathcliff už sám pak neměl žádnou snahu. V tomto čase se také Hindley oženil s mladou ženou Frances, která mu porodila syna Haretona. Krátce po porodu však Frances umírá na tuberkulózu. Hindley její smrt nesl velice těžko a začal ve velké míře pít. Stal se z něho agresivní alkoholik, který by byl v podnapilém stavu schopný zabít i vlastního syna.
Malého Haretona vychovávala, stejně jako Kateřinu a Heathcliffa, Nelly.
V této době se Kateřina sblížila s rodinou pana Lintona na Drozdově, což se Heathcliffovi moc nelíbilo. Kateřina se s Isabelou rychle spřátelí. Její bratr Edgar se jí brzy začne dvořit a nabídne jí sňatek. Kateřina řeší zapeklitou situaci. V hloubi duše věděla, že ve skutečnosti miluje Heathcliffa. Edgard měl však dobré postavení, byl bohatý a choval se jako pravý džentlmen. Se vším se svěřila jednoho večera Nelly. Heathcliff, který Kateřinu taky miloval, však tajně poslouchal. V okamžiku, kdy řekla, že život s Heathcliffem by neměl budoucnost, utekl z Větrné hůrky.
Zdrcená Kateřina si nakonec vzala Edgara a děj se přesouvá do Drozdova. Společně s nimi tam žije i Edgarova sestra Isabella a také Nelly, která musela opustit Hindleyho i malého Haretona.
Jednoho dne se po třech letech Heathcliff ukáže v Drozdově. Není to už však ten nevzdělanec. Jeho vystupování bylo elegantní, měj majetek i vzdělání. Jak k tomu všemu přišel, zůstává záhadou. Kateřina ho přivítala s otevřenou náručí. Mezi Lintonem a Heathliffem však roste napětí. Je to způsobené i částečně tím, že Isabella se do Heathcliffa zamilovala a ten toho využije. I přes zákaz svého bratra si ho vezme a odjede s ním. Kateřina se velmi brzy duševně zhroutí a její zdraví je velice oslabené. Ještě než zemře, tak porodí dceru, kterou Edgar pojmenuje po matce, avšak říká jí zkráceně Katko.
Isabela hned po svatbě zjistí, jaký je vlastně Heathcliff člověk. Dojde jí, že je mu zcela lhostejná a vlastně ji nenávidí stejně jako Edgara. Uteče z Větrné hůrky a daleko od ní i od svého domova porodí syna, který dostane jméno Linton.
Heathcliff se mezitím stává pánem Větrné hůrky, přestože Hindley i jeho syn Hareton pořád žijí. Heathcliff Haretona vychoval po svém. Udělal z něj to, co kdysi býval on sám. Hareton měl nedostatečné vzdělání, neustále klel a žil život sedláka. Heathcliff se tak pomstil Hindleymu, který po čase zemřel kvůli alkoholu.
Po několika letech Isabella umírá a v dopise prosí svého bratra, aby se postaral o mladého Lintona. Edgard tedy přiveze Lintona do Drozdova, ale jeho otec Heathcliff si pro něho ještě ten den přijde a odvede si ho na Větrnou hůrku, protože jako otec má na to právo. Přestože svého syna nenávidí jako všechny Lintony, velice ho rozmazluje. Když vyroste, tak úmyslně zařídí, aby se setkal se svou sestřenicí Katkou. Ti dva se do sebe zamilují, přesně, jak Heathcliff plánoval. Katčin otec to však neschvaluje. Kvůli otcově chatrnému zdraví to Katka toleruje, avšak Heathcliff ji naláká na Větrnou hůrku a nechce ji pustit za umírajícím otcem, dokud si svého bratrance nevezme. Nakonec si ho vzala a ještě se stihla se svým otcem rozloučit. Linton, který měl odmalička chatrné zdraví, však velmi brzy také umírá.
Heathcliff tedy dosáhl svého. Patřila mu Větrná hůrka, Drozdov a dosáhl pomsty, po které tak prahl. Nějakou dobu všichni žili na Větrné hůrce, avšak Heathcliff je nechával čím dál častěji samotné. Podle mě ho už nebavilo se neustále mstít. Svých činů však nikdy nelitoval. Na konci knížky už toužil jen po jediné věci, a to setkat se s Kateřinou. Neustále si přál vidět jejího ducha. Přestal jíst a podle mě už byl téměř na hraně šílenství. Jednoho dne ho našli v pokoji mrtvého.

Hlavní myšlenky:
-touha po pomstě
-nešťastná láska (nenaplněná, zakázaná)
-společenské rozdíly (mezi Lintonovými - žili v přepychu, trochu zhýčkaní, vzhledově drobní, světlovlasí s bledou pletí, poměrně citlivější a klidnější povahy, Earnshawovi - velice temperamentní, žili více v souladu s přírodou, vzhledově byli tmavovlasí, tmavá pleť)
-důležitou roli hrála i příroda (často popisována)
-alkohol (Hindley)

Můj názor:
Já tuhle knihu prostě miluji! Poprvé jsem ji četla asi ve třinácti letech a už tehdy se mi velmi líbila. Já prostě zbožňuji tu psychologii postav, která je zde úžasně vykreslená. Hlavně Heathcliff je podle mě nepochopená postava. A Kateřině (starší) bych tedy občas nafackovala. No a pak už to šlo ráz na ráz: pomsta a jedna tragédie za druhou. Každopádně doporučuji všem knihomolům :-).

Úryvek z knížky:
"Víte, Nelly, mně by se těžko žilo v nebi."
"Však se tam taky nedostanete," odpověděla jsem.
"Hříšné duše nemají v nebi co dělat - to dá rozum, že by se jim tam zle vedlo."
"To není proto. Mně se už jednou zdálo, že jsem v nebi."
"Slyšela jste přece, slečno Kateřino, že o snech nechci nic vědět! Dobrou noc!" zakřikla jsem ji znovu.
Ale ona se zasmála a nedovolila mi vstát.
"Tenhle je docela nevinný," uklidňovala mě. "Chtěla jsem vám jenom říct, že jsem se tam necítila doma. Mohla jsem si oči vyplakat, jak se mi stýskalo po zemi. Andělé se tak urazili, že mě odtamtud shodili doprostřed vřesoviště nahoře nad Větrnou hůrku. Když jsem se tam probudila, rozplakala jsem se štěsím. To je celé moje tajemství - rozumíte už, proč jsem tak nešťastná? Nebe pro mě není - a Edgar Linton taky ne. Kdyby ten bídák Hindley nebyl z Heathcliffa udělal takového sprostého nádeníka, vůbec bych na Edgara nepomyslela. Ale jak to teď je, Heathcliffa si vzít nemůžu - to bych se znemožnila. A tak se nikdy nedoví, jak ho miluju. Ne proto, že je hezký, ale protože v něm žiju daleko víc než sama v sobě. Naše duše, Nelly - těžko říct, co v nich je -, ale jsou z jednoho kusu. Kdežto Linton a já - to je jako měsíční paprsek proti blesku, mráz proti ohni!"
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama