Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

O myších a lidech

22. května 2013 v 21:09 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: John Steinbeck
Počet stran: 89
Nakladatelství: Alpress
Rok vydání:2004

Hlavní postavy: George Milton, Lennie Small, Candy
Vedlejší postavy: Curley, Curleyho žena, Crooks, Slim, Whit


Charakteristika postav:
George - cestuje a hledá práci společně se svým kamarádem Lenniem, který je mentálně zaostalý, tudíž se o něho stará. Je obětavý, starostlivý a Lennie je pro něho něco jako bratr. Je jeho úplným opakem. Má malou postavu, snědou pleť a na rozdíl od Lennieho je chytrý. Často nadává, jak by si mohl skvěle žít, kdyby neměl s sebou Lennieho, ale přesto ho má rád. Touží po spokojeném životě s vlastním hospodářstvím.

Lennie - je popisován jako velký a silný hromotluk, který moc rozumu nepobral. Svým způsobem se chová jako malé dítě. Je velmi laskavý a má dobré srdce. Často a rád hladí hebké věci, například samet a chlupatá zvířata. Při hlazení však nedokáže odhadnout svou sílu, takže většinou zvířátko nechtěně zabije. S Georgem má velmi dobrý vztah. Věří mu celým svým srdcem a ve všem ho poslouchá.

Candy - starý mrzák, který se spřátelí s Georgem i s Lenniem. Když slyší, jak George básní o budoucím hospodářství, chce se k nim přidat. Ochotně jim nabídne své peníze, a tak se sen George, Lennieho a Candyho pomalu naplňuje.

Curley - zlý, žárlivý muž, který nesnese, když je jeho žena v přítomnosti jiných mužů. Je hodně malé postavy, takže nemá rád muže, kteří jsou vyšší a silnější než on. Díky tomu se mu znelíbí Lennie a hned ho začne provokovat. Skončí však se zlomenou rukou.

Curleyho žena - je velmi hezká, avšak trochu namyšlená. Jejím snem je stát se herečkou, mít peníze i postavení ve společnosti. Po boku Curleyho není moc šťastná, takže často hledá rozptýlení u jiných mužů a ráda dělá problémy.

Crooks - muž černé pleti, který většinu času tráví sám. Touží po společnosti, avšak nemůže si ji příliš dovolit, protože není bílý.

Děj:
George s Lenniem jedou na ranč, kde chtějí pracovat. Jelikož je Lennie mentálně zaostalý, často udělá nějaký průšvih. V minulém zaměstnání si chtěl sáhnout na hebké šaty jedné slečny (rád hladil jemné a hebké věci), avšak daná slečna se lekla a myslela si, že ji Lennie chce znásilnit. Dva kamarádi se pak museli schovávat. To byl důvod, proč změnili zaměstnání. George Lenniemu často vypráví sen, jak budou jednou žít ve vlastním domku se zahrádkou a se zvířaty. Lenniemu se to moc líbí, hlavně to, že bude moci chovat králíky. Avšak aby ten sen uskutečnili, potřebují peníze.
Na ranči je přivítají celkem vřele, až na Curleyho (syn majitele ranče), který rád provokuje větší a silnější muže. To se mu nakonec vymstí, protože mu Lennie zlomí ruku. Nějak se to však ututlá a život běží vesele dál. Jednoho dne Lennie dostane malé štěně, z něhož je nadšený, protože miluje hebké věci. George je přesvědčený, že psa omylem zabít nedokáže, avšak Lennie pejska nakonec stejně nešťastnou náhodou usmrtí. V ten den se Lenniemu také vnucuje Curleyho žena. On se s ní dá nakonec do řeči a vypráví jí o hospodářství, které jednou budou s Georgem vlastnit. Také se jí svěří, že má rád hebké věci. Curleyho žena mu dovolí, aby ji hladil po hebkých vlasech, avšak jí se to po chvíli přestává líbit a začne ječet. Chudák Lennie se jí snaží utěšit a přimět ji, aby přestala řvát. Omylem jí však zlomí vaz.
Lennie ji zahrabe do sena a velmi lituje svého činu. Nejvíc se však bojí toho, že se na něho George bude zlobit. Nakonec se však na vraždu přijde a Curley chce Lennieho zlynčovat.
Lennie uteče, avšak George ho najde. Utěšuje ho a říká mu, že se na něho kvůli té nehodě nezlobí. Začne mu vyprávět o tom, jak budou mít spolu hospodářství a přesvědčuje Lennieho, že všechno bude zase v pořádku. George však využívá příležitosti a svého kamaráda s těžkým srdcem zastřelí, aby ho ušetřil lynčování.

Význam:
V knize se objevuje mnoho myšlenek, hlavně asi rasismus (související s postavou Crookse, který neměl žádná práva) a touha po větším majetku. Skoro každá postava chce mít své vlastní hospodářství, nechce pracovat pro druhé a touží po zbohatnutí. Dále je zde velmi zdůrazněno přátelství. Lennie byl sice hloupý a tak trochu potížista, přesto ho měl George rád jako vlastního bratra a staral se o něj. To, co udělal na konci knihy, mě nejdřív trochu šokovalo. Vy byste dokázali zastřelit svého nejlepšího přítele? Avšak pak jsem pochopila, že ho tím vlastně zachránil. Musí být však hrozné žít pak celý život s pocitem, že můžete za smrt svého kamaráda.

Můj názor:
Jelikož máme tuto knihu zařazenou do seznamu povinné literatury, nedávala jsem jí moc šanci. Překvapivě se však četla velmi dobře, děj byl jednoduchý na pochopení a musím říct, že kniha se mi opravdu líbila. Konec byl sice smutný, ale tak už to prostě bývá. Rozhodně doporučuji přečíst. Troufám si tvrdit, že nebudete litovat :-).

Úryvek:
"Povídej mi zas jako jindy," loudil chytrácky Lennie.
"A co ti mám povídat?"
"O těch druhejch a o nás."
George začal: "Takovej člověk, co chodí jako my po rančích, nemá žádnou rodinu. Nastřádá si pár šesťáků a zas je rozfofruje. Je na tom světě jako kůl v plotě…"
"Ale s námi je to jiný!" vykřikl blaženě Lennie. "Povídej teď nás."
George chvilku mlčel. "Ale s námi je to jiný," začal potom.
"Protože…"
"Protože já mám tebe a…"
"A já zas tebe. My přece máme jeden druhýho, a tak se jeden stará o druhýho," rozjásal se Lennie.
Volným prostranstvím zavál lehký večerní vánek, listí zašelestilo a po zelené tůňce vypluly proti proudu větrné vlnky. A znovu se ozvalo volání mužských hlasů, tentokrát blíž než předtím.
George smekl klobouk. "Sundej si, Lennie, klobouk," vyzval ho vratkým hlasem. "Ten vzduch dělá dobře."
Lennie sňal poslušně klobouk a položil ho před sebe na zem. Stín v údolí zmodral ještě víc, rychle přicházel večer. Po větru se k nim z houští donesly praskavé zvuky.
"Povídej, jaké to bude," žadonil Lennie.
George už chvíli poslouchal ony vzdálené zvuky. Na chviličku nabral schopnost jednat. "Koukej se, Lennie, přes řeku, a já ti budu povídat, ty to budeš mít skoro před očima."
Lennie otočil hlavu a zahleděl se přes tůňku na zšeřující se svahy Gabilských hor.
"Budeme mít malé hospodářstvíčko," začal George. Sáhl do zadní kapsy kalhot a vytáhl Carlsonovu lugerovku; odklapl pojistku a ruka i pistole ležely na zemi za Lennieho zády. Díval se na jeho zátylek, na místo, kde se páteř spojovala s lebkou.
Od řeky ve směru proti proudu zavolal nějaký muž a jiný muž na to odpověděl.
"Tak dál!" pobízel Lennie. "Jak to bude. Budem mít malý hospodářstvíčko."
"Budem mít krávu," vyprávěl George. "A možná prase a slepice… a dole u vody budem mít… políčko s vojtěškou…"
"Pro králíky," zavýskl Lennie.
"Pro králíky," opakoval George.
"A ty králíky budu opatrovat já."
"A ty králíky budeš opatrovat ty."
Lennie se slastně zahihňal. "A budem mít všecko, co hrdlo ráčí."
"To se ví."
Lennie otočil hlavu.
"Tohle, Lennie, nedělej. Koukej se hezky přes řeku, jako bys to hospodářstvíčko měl skoro před očima."
Lennie poslechl. George pohlédl dolů na pistoli. Tu se v křoví ozvalo praskání pod čímisi kroky. George se obrátil a zahleděl se tím směrem.
"Tak dál, Georgi. Kdy se do toho pustíme?"
"Už brzo se do toho pustíme."
"Já a ty."
"Ty… a já. Všecky budou na tebe hodný. Nebudou už žádný maléry. Žádnej žádnýmu nic zlýho neudělá, ani mu nic neukradne."
"Já myslel, že se na mě, Georgi, zlobíš!"
"Ale kdepak. Kdepak, Lennie. Nezlobím. Já se na tebe nezlobil nikdy, a teď taky ne. Věř mi to, Lennie."
Hlasy se už přiblížily. George zvedl pistoli a poslouchal.
"Pusťme se do toho už teď," prosil Lennie. "Kupme si to hospodářstvíčko hned."
"I to víš, že hned. Musím. Musíme."
A George zdvihl pistoli a sevřel ji pevněji, aby se nechvěla, a ústí hlavně přiblížil až k zátylku. Ruka se mu prudce třásla, ale obličej mu strnul a ruka nabyla pevnosti. Stiskl spoušť. Do kopců zarachotil třesk výstřelu a přirachotil zase dolů. Lennie sebou škubl a pak se pomalu složil dopředu na písek, a už ležel a ani se nezachvěl.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama