Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Pasťák

11. května 2013 v 20:07 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Antonín Horák
Počet stran: 182
Nakladatelství: Akcent Třebíč
Rok vydání:2011
Hlavní postavy: Klára Smetaninová, Vili, Majka, Pavla, Jitka, Dagmara, Nela, Pavel
Vedlejší postavy: Antonín, Rybíz, Andílek, Kráva, Jirka,…


Děj:
Klára je slušná hodná holka, která bydlí sama s maminkou. Jednoho dne se však zamiluje do Rybíze, kluka, který ji přivede k marihuaně. Klára trávu nejdříve kouří, později s ní začne i obchodovat. Jednoho dne však uvidí Rybíze, jak se líbá s jinou holkou a zhroutí se jí celý život. Nakonec si ve škole zapálí a následně musí čelit obvinění. Klára si je nejdříve jistá, že policie nemá dostatek důkazů. Několik lidí ji však usvědčí a její maminka podepíše souhlas k testu, který má prokázat, že užila drogu. Test vyšel pozitivní. Klára tedy musí na tři měsíce do pasťáku. Teprve tam si začne uvědomovat, jakou chybu udělala. Začne postrádat svobodu, svůj domov, rodinu i kamarády. Je si dobře vědoma, že do pasťáku nezapadá. Potkává zde zlodějky, bankovní lupičku, vražedkyni a další lidi. S několika lidmi se však skamarádí a zjistí, že ne všichni jsou špatní a zlí.
Dokáže Klárka přežít v pasťáku a nalézt opět smysl svého života?

Můj názor:
Abych byla upřímná, této knize jsem ze začátku nedávala moc velkou naději. Nevím, čím to přesně bylo. Klára se mi zdála docela namyšlená. Vůbec si neuvědomovala svoji chybu a házela to na ostatní. Každopádně jsem si řekla, že bych přece jenom měla dát tomuto příběhu šanci. A tak jsem tedy četla, četla a četla.
Po přečtení této knihy jsem výrazně změnila názor. Četla se velmi dobře a bylo v ní strašně moc myšlenek o životě jako takovém. Nebyl to jen obyčejný příběh nějaké střelené puberťačky. Obdivuju Klárku za to, jak se dokázala postavit na vlastní nohy.

Úryvek:
Ticho jako první přerušila Klárka:
"Asi si budu muset dávat větší pozor na zloděje."
"Tady? Vždyť tu nikdo není. Ledaže by nás navštívila nějaká mazaná liška."
"Já nemyslím tady a teď. Taky nemám na mysli skutečné zloděje, ale lidi, kteří se pohybují mezi námi, zdají se být v pohodě, ale jsou zloději času. Není s nimi vůbec nuda, dokážou nás zasypávat svými nápady, úvahami, plány, představami. Jenom jaksi nedokážou oddělovat podstatné a důležité věci od ostatních. Jsou neustále připraveni nás někam vtáhnout, zaměstnat nás podle svých představ a vzít si kousek našeho času. Asi jsem během poslední doby dost zestárla, ale…"
"Zestárla?" podivil se Pavel, "vypadáš ještě docela zachovale."
"Dík…, zestárla v jiném smyslu slova. Už se mi nějak nechce zbytečně utrácet čas. Honit se za něčím, co momentálně frčí, následovat lidi mající uvnitř takovou prázdnotu, povrchnost, neschopnost hlubší myšlenky a tak."
"Mají tyhle úvahy nějakou spojitost s tvojí babičkou a tím, že už tady není? Promiň, jestli se ptám blbě."
"Těch souvislostí je určitě víc. V pasťáku jsem měla možnost hodně přemýšlet. Uvědomovala jsem si, s jakými lidmi jsem trávila svůj čas, co mi život mezi nimi dával a co jsem nakonec dostala. Negativní životní zkušenost může člověka hodně obohatit. Najednou si dokážu uvědomit, že jsem mezi určitými lidmi mohla v klidu strávit rok, dva, deset. Třeba by mi nikdo neublížil, občas bych se něčemu zasmála, někdo by mě pohladil nebo alespoň poplácal po rameni. Mohla bych si v klidu říct, že nijak nestrádám a netrpím, ale dnes už jsem někde dál. Nedokážu jen tak sedět a tlachat, obklopovat se lidmi jako byl Rybíz a jeho kámoši. Moje babička mi v těchto otázkách samozřejmě hodně pomohla. Pro ni byl každý den strávený na zemi velkým darem, kterého si musíme vážit, musíme k němu přistupovat s pokorou a vírou, abychom náš ustanovený čas mohli smysluplně naplnit. Jí se to podařilo dokonale. Dnes o jejím životě můžu mluvit, už vím dost."
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama