Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Sestra

25. května 2013 v 12:06 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Rosamund Luptonová
Počet stran: 381
Nakladatelství: Ikar
Rok vydání: 2012

Hlavní postavy: Beatrice Hemmingová, Tess Hemmingová, pan Wright, Kasja, William,…
Vedlejší postavy: detektiv Finborough, policistka Vernonová, Todd, Emilio Codi, Bettina, doktor Nichols, profesor Rosen, Simon,…
Místo děje: Londýn


Děj: Beatrice (nebo taky Bee, Beáta) žije poněkud nudný, ale jistý život v New Yorku. Je to žena, která chce mít vždy ve všem jistotu, je tak trochu perfekcionistka a Tess o ní tvrdí, že se bojí života. Jednoho dne se dozví, že se její mladší sestra pohřešuje. Tess je úplným opakem Beatrice. Živí se jako umělkyně (maluje) a vede nezodpovědný život. Je těhotná se svým profesorem, který je ženatý. Podle všeho má navíc nenarozené dítě cystickou fibrózu, což je nemoc, na kterou umřel jejich bratr. Každopádně Beatrice jede hned za ní do Londýna, protože svou sestru velmi miluje. Abych to zkrátila, Tess je nalezena mrtvá. Všechno nasvědčuje tomu, že spáchala sebevraždu. Beatrice se dozvídá, že se její dítě narodilo o tři týdny dříve, navíc mrtvé. Její psychiatr tvrdí, že Tess trpěla puerperální psychózou, měla halucinace a silné deprese.
Výsledky pitvy také nejsou příliš dobré. Má řezné rány na zápěstí, navíc podle všeho před smrtí užila drogy. Policisté tedy případ uzavřou jako sebevraždu. Beatrice se však nechce s tímto prohlášením smířit. Je přesvědčená, že Tess by sebevraždu nikdy nespáchala. Začne tedy pátrat po jejím vrahovi. Nakonec ho najde. Avšak to se jí možná stane osudným…

Můj názor:
Kniha se mi velmi líbila, přesto zde musím zmínit jisté ALE. Celý děj byl velmi pochmurný, smutný a tak trochu depresivní, i když upřímně… asi jsem to měla čekat. Vražda sestry, to není příliš veselé téma. Nečekejte tedy moc pasáží, u kterých byste se mohli zasmát. Sem tam nějaká je, ale žádná sláva. Na celé knize se mi líbilo hlavně to, že postavy působily reálně. Měly své chyby, představy i tužby. Dost na mě zapůsobila i síla sesterského pouta. Taky mě mile překvapila Beatrice, u které se během knihy vyvíjela její povaha. Nejdřív byla ustrašená myš, puntičkářka, která neviděla krásu života. Pak se však začala podobat čím dál víc své sestře, což výrazně pomohlo k nalezení Tessiina vraha. Abych však byla upřímná, vraha jsem odhalila ještě dřív než Beatrice :-D. Jedna postava mi byla dost podezřelá a nemýlila jsem se. Doporučuji tuto knihu všem, kteří mají rádi detektivky. Není to sice Agatha Christie, avšak troufám si tvrdit, že nebudete litovat :-).

Úryvek:
Došla jsem k policejnímu kordonu. Zahlédl mě seržant Finborough. Na chviličku se vylekal, co tam dělám, a vzápětí nasadil soucitný výraz. Vykročil ke mně.
"Beatrice, je mi to moc líto - "
Přerušila jsem ho. "Mýlíte se."
Chtělo se mi vzít do zaječích. Chytil mě za ruku. Myslela jsem, že se mi snaží zabránit v útěku. Dnes si myslím, že to bylo vlídné, konejšivé gesto.
"Je to Tess, bohužel."
Pokusila jsem se mu ruku vytrhnout. "S jistotou to nemůžete vědět!"
"Bojím se, že omyl je vyloučen. Moc mě to mrzí, Beatrice. Vaše sestra je mrtvá."
Sedla jsem si ke skupince stromů s černými větvemi, jež trčely zpod toho dusivého sněhu bez listí, bez života.
Od jakého okamžiku jsem věděla, že jsi mrtvá? Dívala jsem se, jak z těch zpustlých záchodků vynášejí skládací nosítka. Na nosítkách ležel pytel s tělem. Přistoupila jsem k němu.
V zipu se zachytil pramen tvých vlasů.
A tehdy jsem věděla.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama