Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Holčička, která měla ráda Toma Gordona

26. srpna 2013 v 20:53 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Stephen King
Počet stran: 188
Nakladatelství: Pavel Dobrovský - BETA
Rok vydání: 2007

Hlavní postavy: Trisha, "Tom Gordon"
Vedlejší postavy: Péťa, Quilla Andersenová


Děj:
Trisha je devítiletá dívenka, která jednoho dne jede se svou mámou Quillou a bratrem Péťou na turistický výlet. Jejich rodiče se rozvedli a Péťa má od té doby s mámou velmi špatný vztah - hlavně z toho důvodu, že se musel přestěhovat do jiného města a změnit školu. Péťa se pak celou dobu se svou mámou hádá, zatímco Trisha se oddává tichému snění o Tomu Gordonovi, velmi dobrému hráči baseballu. Jejich výlet však skončí fatálně. Máma s Péťou jsou tak zabraní do hádky, že si ani nevšimnou, jak Trisha schází ze stezky, protože si potřebuje odskočit. Dívenka se dostane asi padesát metrů od stezky, a pak si řekne, že je překvapí a vezme to zkratkou přes les.
Najednou však zjišťuje, že na stezku už jaksi nemůže narazit. Nejdřív se snaží zachovat klid, ale brzy zjistí, že se doopravdy ztratila. Jde stále hloub do lesa, nejdřív svéhlavě utíká, pak začne sledovat potůček, protože doufá, že ji z lesů vyvede. Ten však nakonec nikam nevede, pouze se promění v odporné bažiny.
Trisha přežívá pouze na bobulích, jedlém kapradí a kontaminované vodě, ze které jí je špatně. Kvůli špatné stravě zhubne náhle deset kilo a na svém těle má nejeden šrám či štípanec. Postupem času začne mít halucinace. Je pro ni velmi těžké poznat, co je realita a co sen. Panický strach z tvora, který jí nejspíš sleduje, nabývá na síle. Dokáže přežít a dostat se zpátky ke své rodině?

Můj názor:
Už dlouho jsem si chtěla přečíst něco od Kinga, protože na něho všichni pějí samou chválu. Teď už vím proč. Pan Stephen King je opravdu KING. Je to král hororů, napětí a akce. Na tuto knihu jsem narazila v antikvariátu. Bylo těžké si od něho něco vybrat, protože ani jeden název knihy mi nic neříkal. Nakonec jsem sáhla po této knize a rozhodně nelituji. Je opravdu fascinující, co King dokáže. Celý příběh se odehrává pouze v lese a figuruje tam prakticky jediná osoba (pokud nepočítáte fiktivního Toma Gordona). A ani malou chvilku jsem se nenudila :-). Co víc říct? Už se těším, až si přečtu od Stephena další knihu!

Úryvek:
Trisha se posadila na zem, začala cosi říkat Tomu Gordonovi, ale uvědomila si, jak je hloupé předstírat, když je jasné - s každou hodinou stále jasnější -, že umře. Bylo jedno, kolik toho ujde a kolik ryb se jí podaří chytit a sníst. Rozbrečela se. Schovala tvář do dlaní a vzlykala stále víc.
"Já chci mámu!" zaječela do lhostejného ovzduší. Sokoli byli pryč, ale nad zalesněným hřebenem se stále smála ta vrána. "Chci mámu, chci bráchu, chci panenku, chci domů!" Jen žáby kvákaly a připomněly jí jakousi pohádku, kterou jí četl táta, když byla malá - o tom, jak auto uvízlo v blátě a žáby kvákají Hluboko, hluboko.
Jak ji to tehdy vyděsilo.
Plakala ještě víc a v jednu chvíli ji ty slzy - tolik slz, tolik pitomých slz - rozzlobily. Zvedla hlavu, obklopenou rojem komárů, a ty nenáviděné slzy jí tekly po špinavém obličeji.
"Já chci MÁMU! Chci BRÁCHU! Chci odtud vypadnout, SLYŠÍTE MĚ?" Kopala kolem sebe, kopala tak prudce, až jí jedna teniska uletěla. Věděla, že prodělává plnokrevný záchvat vzteku, první od doby, co jí bylo pět nebo šest let, ale nevadilo jí to. Hodila sebou na záda, bušila pěstmi do země, pak je otevřela, aby mohla škubat trávu a vyhazovat ji do vzduchu. "CHCI ODTUD SAKRA VYPADNOUT! Proč mě nenajdete, vy pitomí nemožní hlupáci? Proč mě nenajdete? JÁ… CHCI… DOMŮ!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Komentáře

1 Ilía Ilía | Web | 26. srpna 2013 v 21:06 | Reagovat

To vypadá zajímavě! Taky už delší dobu přemýšlím, že si od Kinga něco přečtu. Rozhodně ho všude chválí až do nebes :DD

2 Casion Casion | Web | 27. srpna 2013 v 17:22 | Reagovat

Ešte som ju nečítala, ale veľa som o nej počula a chcela by som si ju prečítať :D

3 Suki Suki | Web | 29. srpna 2013 v 17:17 | Reagovat

Přečti si od něj "Řbitov zviřátek", to je teprv dílko :-)

4 Anie Anie | Web | 31. srpna 2013 v 12:36 | Reagovat

Souhlasím ! Skvělá kniha. King dokázal z prakticky velmi nudného tématu udělat úžasná napínavý příběh !!

Knihy, které ti od něho mohu doporučit: Temná půle, Osvícení,...

5 Karin Karin | Web | 6. září 2013 v 22:57 | Reagovat

Taková taková škoda. Já Kinga zbožňuji - je to moje osobní modla. Postavila bych mu chrám, ale zatím jen zaplňuje polici v mé knihovně a hrdě jej předhazuji na fakultě každému profesorovi. Je to génius. Je to umělec. Každá jeho kniha je jiná a možná to bude znít namyšleně, ale považuji se za odborníka, jelikož jsem přečetla všechny (krom jedné), které byly přeloženy. Ale Holčička je zrovna hrozivě slabá.
Doporučuji Osvícení, Carrie, nebo To. A jelikož máš ráda Fantasy, tak by se ti mohly líbit Dračí oči a samozřejmě Temná věž.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama