Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Pojďte se seznámit s Darrenem Shanem!

14. srpna 2013 v 21:32 | Victoria |  Čtenářský koutek
Většina z vás nejspíš ví, že mám slabost pro fantasy literaturu. Ano, nestydím se za to - proč taky :-).
Dnes bych vás chtěla seznámit s jedním z mých nejoblíbenějších autorů fantasy literatury. Řeč je samozřejmě o Darrenovi Shanovi, jehož celé jméno je Darren O´Shaughnessy. Z jeho knih jsem si pro vás připravila popis dvanáctidílné upírské ságy, ve které chlapec Darren Shan vypráví svůj příběh.
Je mi jasné, co si většina z vás myslí. Dvanáct dílů? A ještě k tomu o upírech? Rychle pryč…


Nenechte se zmýlit, milí čtenáři :-). Je sice fakt, že v dnešním literárním světě je tak trochu "přeupírováno", ale tohle je jiná liga, vážení. Pan Shan dokázal vytvořit něco úplně nového a originálního. Zapomeňte na Stmívání, kde upír neumí nic jiného než třpytit se a pojďte raději se mnou nahlédnout do světa tak trochu "jiných" upírů.


Přemýšlela jsem, jak nejlépe zpracovat informace ze všech dvanácti dílů. Nakonec jsem se rozhodla, že je rozdělím po třech, což je podle mě optimální - nechci vás zahltit informacemi.
Tak tedy. Moje rozdělení vypadá asi takhle:

1) Madame Okta
Upírův pomocník
Krvavé chodby

Všechny tyto tři díly jsou vlastně seznámení s hlavním hrdinou - Darrenem Shanem. V těchto dílech se nejedná o žádné terno. Jde hlavně o to, jak se Darren dokáže vypořádat s tím, že se musí vzdát světa lidí. Stává se poloupírem, musí se vzdát všech svých snů, přátel, rodiny a začíná žít nový život. Samozřejmě nečekejte, že se to obejde bez komplikací.
Mladý poloupír odmítá pít krev, musí čelit smrti jednoho ze svých přátel a pokusí se zabít svého učitele… prostě normálka :-).

2) Upíří hora
Zkoušky smrti
Upíří kníže

V téhle části Darrenova příběhu se setkáváme s upířím klanem. Darren se už pomalu vzdal naděje, že se někdy vrátí domů a začne žít život jako pravý upír mezi svými. Čekají ho však kruté zkoušky, aby dokázal, že je toho hoden, navíc se objevuje další komplikace - hrozí nebezpečí klanu od zákeřných vampýrů.

3) Lovci z přítmí
Spřeženci noci
Zabijáci úsvitu

Část podle mě nejzábavnější - hon na Pána vampýrů. Jedním z lovců je také Darren, který jakožto kníže musí bránit upíří klan před zhoubou. Podaří se mu to? Všechno vypadá nadějně, jenže pak se začnou ozývat stíny minulosti…

4) Jezero duší
Pán stínů
Synové osudu

Ano, sága vrcholí. Darren musí čelit nejen Pánovi vampýrů, ale také sám sobě. Dokáže uchránit druhé před sebou, nebo netvor v něm zvítězí?

Ještě bych ráda něco napsala o tom, jak Darren vykreslil upíry. Podle Shana nejsou upíři zabijáci, avšak ani třpytící se rádoby upíři, kteří se živí zvířecí krví. Nejdůležitější je samozřejmě zasvěcení - obřad, při kterém se člověk stává poloupírem nebo úplným upírem. To se do člověka dostane trochu upíří krve (přes nějakou ranku). Spojení trvá jen krátce. Z člověka se většinou stane nejdřív poloupír a pomocník toho, kdo jej zasvětil.
Upíři nejsou nesmrtelní, jak jsme obvykle zvyklí. Dospělý upír stárne desetinovou rychlostí, což znamená, že za deset let zestárne o jeden rok (poloupír stárne jen pětinovou rychlostí ). Mají samozřejmě taky nějaké ty schopnosti. Kromě ostřejších smyslů a větší síly je to také míhání ("super rychlost"), nepatrné telepatické dorozumívání, ale také speciální uspávací plyn, který vdechnou nic netušící oběti do tváře a sliny s hojícími účinky. Upíři sice pijí lidskou krev, ale nikdy nezabíjejí. Vždy si vezmou od člověka jen trochu krve. Mohou pít i zvířecí krev, ale bez lidské krve nepřežijí.
Tito upíři sice sdílí svět s obyčejnými lidmi, avšak většina z nich žije v Upíří hoře, která je odříznuta od civilizace. Mají své vůdce - knížata a jsou tak trochu "zastaralí". Mají svá pravidla, rádi bojují a mezi jejich nejčastější zbraně patří meče a nože. Nikdy nepoužívají zbraně na dálku.

Doufám, že jsem vás trochu navnadila ke čtení Darrenových příběhů. Brzy zde přidám další článek, ve kterém se dozvíte trochu víc o prvních třech dílech, kde vás seznámím s dějem i s hlavními postavami :-).
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Komentáře

1 Ilía Ilía | Web | 14. srpna 2013 v 23:26 | Reagovat

To vypadá zajímavě!! Když nebudu mít co číst, tak si to určitě někde seženu!!
Jenže..no nevím...přece jenom...jsou to upíří... :-D
PS. Víš, že Upírův pomocník je i film??? Neviděla jsem ho, ale nejspíš to bude podle předlohy... :-D B-)

2 Casion Casion | Web | 15. srpna 2013 v 9:57 | Reagovat

O tejto ságe som samozrejme už počula, ale ešte som ju nečítala :D Tuším, že som videla film, prvá časť je aj sfilmovaná, nie?? :D :D

3 Casion Casion | Web | 15. srpna 2013 v 10:51 | Reagovat

Musím sa mrknúť do knižnice či tam tie knihy majú :D :D

4 Anie Anie | Web | 15. srpna 2013 v 13:07 | Reagovat

Každý čte rád něco jiného :) Já se při znám, že tyhle knihy nejsou pro mě.

5 Maitter Maitter | Web | 16. srpna 2013 v 7:46 | Reagovat

(Skočila jsem sem hned od toho úžasného komentu, co jsi u mne zanechala, a co nevidím - DARREN SHAN!!! Jediný tvor, kvůli němuž se obtěžuji psát celé tři vykřičníky. :-D )

Ach, vykašlete se na film Upírův pomocník, chlapci a děvčata! S předlohou má vskutku pramálo společného :-(, a ač se přeci jen jedná o zajímavou slátaninu, především díky hereckým výkonům Salmy Hayek a Johna C. Reillyho (ten, nevzrušeně ironický, na Hroozleyho sedí), nelíbí se mi, kolik toho zpřeházeli a přeskládali.
Knihy mají tedy rozhodně přednost!

Vics (já si ta jména prostě musím komolit :-D Zaraž mne, až začnu příliš vyvádět!), děkuji ti nastotisíckrát za nakopnutí k tvorbě anebo přinejmenším k psaní vůbec - celé měsíce už jsem nenapsala ani čárku a... fuj, musím něco provést :D

Povinná četba k maturitě musí být šílená 8-O Neumím si ji představit, což je pravděpodobně má spása :-D

Podzim je nádherné období! :-) Smajlíky vůbec šetřit nemusíš (nakazila jsi mne! :-D ), tvá veselost je tak zcela očividná a přenášíš ji na mrzuté jedince :-D

Co nového... DARREN SHAN!!! :D Hroozleyho sága má nový díl (Oceán krve), Demonata rovněž (Stín smrti) - obojí jsem shrábla, hned jak to vyšlo, neboť jsem zrovna zářila nashromážděnými penězmi (žel už jsou jen minulost :-D ) - tedy povím ti, že Hroozley je jedna velikánská deprese a Stín smrti končí naprosto beznadějne :-D Naštěstí to nemění vůbec nic na tom, že obě knihy jsou čtivé a geniální (obzvláště Stín, co se Oceánu týče, přišel mi trochu jako taková předehra k pořádné akci... avšak kdo ví) a že se nemohu dočkat dalších dílů. Také jsem rozečetla sérii Město; rozjíždí se až někdy u třicáté či sedmdesáté stránky, ovšem jsem na konci prvního dílu a myslím, že to bude stát za to :-D

Ty jo, tenhle koment bude dlouhý. Nu což, jde o Shana! :D Hm... Rovněž jsme podezřele vysmátá :-D

Dneska sice musím vyžehlit (strašně mě to nebaví), ale slibuji, že ze sebe něco vymačkám a konečně něco vložím... ASPOŇ NĚCO. :-D

Ahoj!

6 Nila Nila | Web | 19. srpna 2013 v 21:40 | Reagovat

Vlastně jsme se s partnerkou dohodli,že mlžeš přihodit i ten co máš na blogu,ale to jen s tvojí vyjymkou :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama