Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Potrat

2. září 2013 v 21:33 | Victoria |  Téma týdne
Rozhodla jsem se, že zde přidám úvahu, kterou jsem sice psala už ve škole, ale k aktuálnímu tématu týdne se velice hodí. Upozorňuji, že se jedná pouze o můj názor. Rozhodně nechci nikoho urazit nebo něco podobného. Díky tématu je úvaha docela pochmurná, přesto doufám, že se bude líbit.

Jsou potraty správným řešením?


Život je plamen, který vždy dohoří do konce a rozžehne se znovu pokaždé, když se narodí dítě. Takto popisuje život dramatik George Bernard Shaw. Co když ale plamen života zhasne ještě dřív, než se dítě narodí? Není třeba si něco nalhávat, k potratům docházelo vždy. Dříve se ženy nechtěného dítěte zbavovaly tajně a mnohdy si i samy ublížily. A dnes? Stačí zajít do nemocnice, zaplatit za zákrok pár tisíc korun a "problém" je vyřešen. Statistika říká, že denně je v České republice usmrceno umělým potratem až sedmdesát dětí. Je to ale dobře?
Děti jsou nechtěné z mnoha důvodů. Některá žena nemá partnera ani finanční prostředky na to, aby dítě sama uživila. Jiná se zase necítí na mateřství připravená a touží v tu chvíli spíše po kariéře či studiu, než po dítěti, o které by se musela dennodenně starat. Představa řvoucího dítěte je pro ně příliš děsivá, a tak raději vyhledají lékaře, který je toho "břemene" zbaví. Mnohdy má však žena závažnější důvod. Lze snad nechápat ženy, které nedobrovolně otěhotněly při znásilnění? Nebo ty, které se dozví, že jejich vytoužené dítě bude nějakým způsobem postižené? Osobně si myslím, že v takových případech nemůže nikdo tyto ženy odsuzovat. Někdy je však lepší dítě donosit a dát mu šanci na život. Za spoustu věcí přece nemůže. Jak by asi o svém životě rozhodlo, kdyby mohlo situaci nějak ovlivnit?
Podle mého názoru by možná bylo nejlepší řešení dítě donosit a dát ho k adopci. Samozřejmě v případě, že je žena zdravá a je ochotná se dítěte nakonec vzdát. Musí být totiž velmi těžké dát své vlastní dítě někomu cizímu. Není to však pro dítě to nejlepší? Možná nebude žít s biologickými rodiči, avšak bude mít možnost normálně vyrůst, vystudovat, splnit si své sny a nakonec si třeba založit vlastní rodinu. Potrat je možná pro ženu snazší a rychlejší způsob, jak se dítěte zbavit. Podle mě to však není vůči němu fér. Člověk by neměl rozhodovat o životě někoho jiného. Každý má právo na život. Avšak uznávám, že někdy je to nevyhnutelné.
Je těžké zamýšlet se nad tím, jestli bych šla já osobně na potrat. Nikdy jsem před tímto rozhodnutím nestála a pevně doufám, že ani stát nebudu. V tomto ohledu se však můj názor zatím nezměnil. Pokud by to finanční situace dovolila, dítě bych si nechala, popřípadě bych ho dala k již zmíněné adopci. Jak bych se však doopravdy rozhodla, netuším. Je snadné říkat, co bych v takové situaci udělala. Rozhodování o tom, jestli bych měla či neměla nechat zabít své nenarozené dítě, je však určitě těžší, než se na první pohled zdá. Raději tedy tuto myšlenku nebudu dál rozvádět, zamknu ji do šuplíku a budu doufat, že o potratu nebudu muset do budoucna uvažovat.
Otázkou však pořád zůstává, jestli by se potraty měly úplně zakázat. Nemyslím si, že by uměle přerušené těhotenství bylo řešení. Že by ale měly být tyto zákroky úplně zakázány? To asi ne. Ať už jsou potraty špatné nebo ne, zabraňují tomu, aby se žena pokusila sama neodborně o potrat, což by pak pro ni mohlo být fatální. V jiném případě by možná dítě strčila do kontejneru či na silnici a zanechala ho vlastnímu osudu. Podle mě je chyba hlavně v obou partnerech. Oni mají být ti zodpovědní a udělat všechno proto, aby pak nemuseli před tímto rozhodnutím stát. Dítě by nemělo být tím, kdo za jejich nezodpovědnost zaplatí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 sarush ef sarush ef | Web | 2. září 2013 v 21:35 | Reagovat

Souhlas.

2 Anie Anie | Web | 3. září 2013 v 13:41 | Reagovat

Napsala jsi to moc pěkně. Se všemi tvými argumenty naprosto souhlasím. Jak říkáš každý by měl mít právo na život.

3 Casion Casion | Web | 8. září 2013 v 10:56 | Reagovat

Veľmi pekná úvaha, rozhodne má niečo do seba.

4 Ilía Ilía | Web | 13. září 2013 v 15:57 | Reagovat

Myslím, že má každý právo na život. Velice dobrá úvaha :-)
Možná, že kdyby se to týkalo mě, tak bych volila jinak, ale teď jsem toho názoru, že by se mělo dítě narodit. Vždyť k čemu jsou potom adopce, babyboxi a další různé "vymoženosti" dnešní doby?! To dítě přece nemůže za to, že se narodilo. Třeba by to byl nový olympijský vítěz. Nebo by našel lék na AIDS! Není správné někoho připravit o život, ještě než ho začal žít...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama