Kvílení

15. listopadu 2013 v 22:50 | Victoria |  Čtenářský koutek

Psával jsem velice formální poezii, ale pak jsem se rozhodl, že vše, čemu jsem chtěl dát průchod, přestanu potlačovat, a tak vzniklo Kvílení. Šlo mi o to, vyjádřit vše, co jsem nosil v hlavě a ne napsat nějakou báseň..."

Allen GinsbergRozhodla jsem se, že vám trochu přiblížím báseň od Allena Ginsberga, známého básníká z "beat generation". Abych byla upřímná, tuto báseň jsem si nevybrala jako dobrovolné čtení, ale ve škole jsme měli napsat náš názor, tak se o ten svůj podělím i s vámi.
Někteří z vás nejspíš marně pátrají v paměti, co to ta "beat generation" je. Já sama jsem o tomto směru slyšela poprvé až ve čtvrťáku na gymplu, takže se určitě nemáte za co stydět. O co tedy jde?
Beatnici patří do generace, která se v padesátých letech vzbouřila proti ideálu americké společnosti. Odmítali se do ní zařadit a snažili se o to, aby je nepohltila. Dá se říct, že se z nich stali svým způsobem anarchisté. Preferovali nevázaný sex, drogy, alkohol, tuláctví, jazz, vliv zenbudhismu...
Byli to vlastně odpadlíci, kteří si žili svým vlastním svobodným životem, a bylo jim úplně jedno, že pobuřují. Tohle všechno najdete také v básni Kvílení. Názory jsou různé, takže nelze jednoznačně určit, jestli je báseň dobrá či špatná. Můžete si přečíst, co si o tom myslím já. Nejlepší však bude, když si báseň přečtete sami.


Můj názor:

Když jsem si přečetla báseň Kvílení od Allena Ginsberga, měla jsem z toho trochu rozporuplné pocity. Kvůli formální stránce se mi báseň četla docela špatně. Nelíbilo se mi, že nebyla rozdělena do slok a ke zmatenosti celého díla přispívalo také to, že báseň je napsaná ve volném verši.
Co se týče jazyku, řekla bych, že převažuje hlavně jazyk nespisovný - vulgarismy a slangy. Z jazykových prostředků se podle mě nejčastěji objevuje personifikace, například: Jaká sfinga z cementu a z aluminia jim rozrazila lebky a pozřela jejich mozky a fantazii?
Docela se mi líbilo, jak vypravěč oslovuje Molocha, který, jak jsem si později zjistila, symbolizuje zkaženost tehdejší společnosti. Kromě Molocha také oslovuje Carla Solomona, což byl nejspíš Allenův známý nebo přítel. Co se týče děje, rozhodně nemůžu říct, že je pěkný. Některé věci byly vypsané opravdu podrobně, takže se moc nedivím, že báseň mohla (a může) kdekoho pobouřit. Na druhou stranu se mi hodně líbí autorova upřímnost. Nejspíš mu bylo úplně jedno, co si kdo o něm pomyslí. Prostě to napsal tak, jak to cítil, za což ho musím obdivovat. Řekla bych, že tato báseň opravdu "kvílela", hlavně tedy pocity zoufalství, beznaděje, odvrácení od společnosti a také nepochopení. Báseň na mě působila hodně depresivně, takže bych ji určitě nezařadila mezi lehkou či odpočinkovou poezii.
Líbí se mi, že toto dílo má svůj určitý záměr a chce lidem něco sdělit. Nakonec jsem ráda, že jsem si ji přečetla. Jsem si jistá, že k ní v budoucnu ještě někdy vrátím.

Úryvek:

Viděl jsem nejlepší hlavy své generace zničené
šílenstvím, hystericky obnažené a o hladu,
vlekoucí se za svítání černošskými ulicemi a vztekle
shánějící dávku drogy,
hipstery s andělskými hlavami, celé žhavé po
prastarém nebeském kontaktu s hvězdným dynamem
ve strojovně noci,
kteří v bídě a v hadrech a se zapadlýma očima
a podnapilí vysedávali a kouřili v nadpřirozené
temnotě bytů se studenou vodou, vznášeli se přitom
nad vrcholky velkoměst a kontemplovali o džezu,
kteří odhalili mozky Nebesům pod nadzemní dráhou
a spatřili mohamedánské anděly, jak se potácejí
prozřelí po střechách činžáků,
kteří procházeli univerzitami se zářivýma studenýma
očima, měli halucinace o Arkansasu a tragédii
Blakeova světla mezi válečnými vědátory,
které vyloučili z akademií pro bláznovství & publikaci
obscénní ódy na oknech lebky, (...)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 84.5% (136)
Celkem ano 7.5% (12)
Nepřeháním to 2.5% (4)
Moc ne 0.6% (1)
Nenávidím to! 5% (8)

Komentáře

1 Confidentia Confidentia | Web | 5. prosince 2013 v 12:01 | Reagovat

Milá Viky, zdravím Tě, tady Rozka, jen Ti chci napsat, že jsem se přestěhovala na nový blog. Třeba zavítáš, byla bych ráda.
Měj se hezky.

2 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 23. prosince 2013 v 9:37 | Reagovat

Ten podzimní design je velice příjemný :-)) a krásný. Podzim je můj oblíbenec.

Článek se ti moc povedl! Jsem ráda, že jsi vložila i úryvek básně, aspoň s jistými obavami zjišťuji, že vyjadřuje pocity podobně jako já. Volné verše, nu, nic jiného neumím.
"Kvílení", to odpovídá. Chápu to.

Nemohla bych žít život, jaký žil autor, po tak brutální separaci od všech a všeho netoužím. Spíše se přikláním k té tiché. Ponechat si vlastní zásady a neviděná se proplétat mezi lidmi. To by se mi líbilo.

Jednou si tuhle báseň přečtu celou. Mnohokrát díky za recenzi:-)))

*****

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Design od