Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Cesta

15. března 2014 v 20:31 | Victoria |  Filmíky
Chtěla jsem se radši učit. Vážně. Ale už dlouho jsem odkládala recenzi, kterou jsem konečně napsala. A proč mi to trvalo tak dlouho? Zkrátka a dobře jsem depresivnější film snad neviděla. Nepomáhá tomu ani fakt, že to je tak trochu "makačka na bednu".

Hrají: Viggo Mortensen, Kodi Smit-McPhee, Charlize Theron, Robert Duvall,…
Žánr: drama
Režie: John Hillcoat
Natočeno podle knižní předlohy Cormaca McCarthyho.


Děj:
Stalo se, co nikdo nečekal - obrovská katastrofa zničila svět. Nikdo neví, co se vlastně stalo. Podstatné je, že umírají lidé, zvířata, stromy, celý život jako takový. Ti, co přežívají, jsou vystaveni kruté zkoušce - chtějí přežít. Ale jak to mají udělat, když jim dochází zásoby a pomalu umírají?
V celém příběhu se nevyskytuje moc postav, přesto film není nudný. Otec (Viggo Mortensen) se synem (Kodi Smit-McPhee) se vydávají na jih k pobřeží v naději, že tam najdou lepší podmínky pro život a také jídlo. Cesta je však trýznivá. Hlad se neúprosně hlásí, navíc musí čelit dalšímu nebezpečí - lidem. Ne všichni lidé jsou totiž dobří. Vyskytují se skupinky, které chtějí přežít stůj co stůj. Místo zvířat loví lidi. Některé scény byly vážně děsivé. Například moment, kdy se hlavní hrdinové ocitli v domě těchto kanibalů a našli vchod do sklepa. Hádejte, co tam našli? Umírající lidi bez končetin, vanu plné krve, kousky masa… no, scéna jako z hororu.
Ve filmu se však neobjevuje pouze touha přežít, ale je zde také krásné pouto mezi otcem a synem. Hodně dojemná scéna byla, kdy otec učil svého syna, jak se má zastřelit. Přijde vám to na hlavu? A co je tedy lepší - když z vás kanibalové postupně odřezávají kousky masa, nebo rychlá smrt?
Otec byl odhodlaný svého syna ochránit stůj co stůj - nejen před hladem, ale také před příšernou a pomalou smrtí.
Bylo to depresivní, místy úmorné. Ale naděje přece umírá poslední. Je to tak, jak řekl Viggo: "Nosíme v srdci oheň…"
Můj názor: Tento film jsem si vybrala hlavně kvůli mému oblíbenému herci - Viggovi Mortensonovi. A Viggo samozřejmě jako vždy nezklamal. Dá se říct, že byl hlavní tahoun celého filmu. Kodi Smit-McPhee byl také skvělý, ale postava chlapce mě místy trochu rozčilovala. Ale tak, co už :-).
Bylo to zvláštní. Na začátku krásný snímek, kde byla všude samá zeleň, svítilo sluníčko… a pak, bum! Najednou děsivá temnota, všechno šedé, dá se říct, že taková měsíční krajina. Varuji vás předem, nepouštějte si tento film zrovna ve chvíli, kdy jste smutní. Pak vám totiž bude ještě hůř. Ta děsivá a depresivní atmosféra vyzařovala z každičké chvilky. Místy jsem měla pocit, že to je vážně realita.
Přestože se jedná o katastrofický film, rozhodně nečekejte něco ve stylu filmu 2012, který byl… no, prostě vymyšlený.
V Cestě všechno působí reálně. Nejhorší je, že ani nevíte, co se vlastně stalo. Proč to všechno. A každého určitě napadne otázka ve stylu: "Co bych dělal na jejich místě? Jak bych se zachoval?"
Chvíli jsem přemýšlela, co bych měla napsat nakonec. Nejsem si úplně jistá, zda bych tento film doporučila všem. Asi bude nejlepší, když si názor uděláte sami. Mně osobně se však hodně líbil, protože příběh s sebou nese jisté poselství. Ne že bych byla pesimista, ale osobně si myslím, že něco takového se stát v budoucnu může (i když samozřejmě doufám, že ne).

Hodnocení na csfd - 73%
Moje hodnocení - 100%

Trailer:


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | Web | 20. března 2014 v 11:32 | Reagovat

Páni... to vypadá přinejmenším velice zajímavě.
Osobně mám ráda právě ty filmy, kde je zkoušena lidská podstata jako taková, kde jde o těžké životní situace a přitom snahu zachovát si lidství (jenže co vlastně lidství je, že? To by bylo na dlouhou úvahu). Fascinuje mne, že někteří herci a tvůrci dokáží vlastně "jen" díky vlastní představivosti a zážitkům stvořit skrznaskrz fiktivní, a přesto úchvatnou, realistickou podívanou, od níž navzdory její depresivní atmosféře /a možná právě pro ni/ nejsme s to odtrhnout oči. Tomu říkám pravý filmový zážitek :-)

Cestu neznám... ale tvá recenze mne rozhodně donutila si ji zapsat na seznam filmů, jež chci vidět :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama