Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Romeo, Julie a tma

27. března 2014 v 21:04 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Jan Otčenášek
Počet stran: 190
Místo děje: Praha
Doba děje: r. 1942 - druhá světová válka
Hlavní postavy: Ester, Pavel
Vedlejší postavy: Pavlovi rodiče, Čepek, Rejsek


Rozbor postav:
Pavel - mladý student, maturant, hledá dívku svých snů, válka jde nejdříve mimo něj, postupně se však stává středobodem jeho zájmu, má smysl pro spravedlnost, je čestný, odhodlaný bojovat

Ester - tichá dívka, která neví, co se svým životem, její rodiče byli transportováni do Terezína, je poznamenaná válkou, svádí boj sama se sebou - chce žít, ale zároveň ví, že je kvůli ní Pavel v nebezpečí, hrdá na to, že je židovka (to ji naučil její otec)

Pavlovi rodiče - postarší pár, starostliví, mají neustále obavy o svého syna, Pavlův otec má krejčovskou dílnu, pozná, že mu Pavel lže, ale snaží se jim pomoci, Pavlova matka je nemocná, často se modlí k Bohu, má stále strach o Pavla

Čepek - tovaryš, pomáhá u Pavlova otce v dílně, čestný, odbojný a hrdý Čech, kritizuje Němce, pomáhá Pavlovi a Ester

Rejsek - zbabělec, bydli ve starém domě, kde je krejčovská dílna, alkoholik, udavač, sympatizuje s Němci, nečestný, nemorální

Děj:
Celý příběh je o dvou mladých lidech, kteří se do sebe zamilují. Osmnáctiletý Pavel je student, který zrovna maturuje. Má relativně klidný život, protože nemá židovskou krev. Ze začátku si válku příliš neuvědomuje, jde jakoby mimo něj. Pavel si však příliš neví rady se svým životem - spíše přežívá, potuluje se a sní o pravé lásce. Jednoho dne v parku narazí na dívku, která sedí na lavičce, tiskne k sobě kufřík (který musí mít mimochodem maximálně 50 kg - však známe dějiny) a pláče. Pavel se s ní dá samozřejmě do řeči, začne ji utěšovat a dívka jménem Ester se mu začne pomalu svěřovat - měla nastoupit do transportu, který by ji odvezl do Terezína, avšak ona se tam nedostavila. Pavel ji ukryje ve starém a zanedbaném domě vedle krejčovské dílny, kde pracuje jeho otec. Tím však také riskuje svůj život, protože ukrývat židovku bylo v té době nebezpečné. Odtud tedy pramení název knihy - Romeo a Julie - tedy zakázaná a nešťastná láska, ale také tma - německá okupace, vyhlazování židů,…
Další den se dozvídá o atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha. Díky tomu se objevuje zákaz vycházení ve večerních hodinách (každý, kdo se odváží večer na ulici, bude zastřelen), ale také kruté tresty pro jedince, kteří schovávají nepřátele třetí říše (tedy hlavně židy).
Ester zůstává nějakou dobu ukrytá. Pavel jí mezitím nosí jídlo, snaží se ji rozptýlit, a jak už to bývá, velmi rychle se do sebe zamilují. Ve chvílích, kdy jsou sami, sní o tom, jak se jednou vezmou a tahle idea jim vlastně pomáhá, aby se ze všeho nezbláznili. Pavel totiž riskuje také život svých rodičů, takže sám neví, co by měl po správnosti udělat - láska ale samozřejmě vítězí. Pro Pavla je však stále těžší židovskou dívku ukrývat a Ester sama tuší, že se kvůli ní ocitá Pavel v nebezpečí.
Pavel ji nemůže utajit donekonečna, tudíž se do děje zaplétají další postavy. Např. Čepek, který je tovaryš a pomáhá Pavlovi. Kladnou postavou je také Pavlův tatínek, který chce svému synovi pomoci zachránit Ester.
Jednoho dne však Pavel uslyší kulomety a děla. Zbaven všech smyslů jí chce běžet na pomoc, ale domácí ho ven nepustí, což nejspíš zachránilo Pavlovi život.
Rejsek, který je starý opilec a záporná postava knihy, zpanikaří a začne se dobývat do místnosti, kde je Ester schovaná - chce ji vydat Němcům. Ester nakonec zachrání tovaryš Čepek a schová ji. Ta však nevydrží ten tlak, zpanikaří a vyběhne ven na ulici vstříc smrti, aby ochránila Pavla.
Po smrti Ester se Pavel opět vrací k tomu přežívání. Nemá už žádný důvod žít, protože ztratil svoji opravdovou lásku. Nakonec si však uvědomí, že Ester si přála, aby žil, tudíž vezme svůj život opět pevně do rukou a jde dál…

Význam díla:
-nešťastná láska
-druhá světová válka → atentát na Heydricha, německá okupace, židovské vyhlazování,…
-hledání smyslu života
-co dělá člověka člověkem → to, jestli zachráním člověka i přesto, že se díky tomu ocitnu v nebezpečí
-nesmyslnost války
-kontrast mezi dobrem a zlem - láska X válka

Můj názor:
Tato kniha mě naprosto uchvátila. Myslím, že je to jedna z těch lepších knih, navíc je to i povinná četba, takže pro mě další plus :-). Hrozně se mi líbily dialogy mezi Pavlem a Ester, protože ukazovaly tu lidskou stránku. Ti dva měli svůj vlastní svět plný lásky a idejí. Bohužel existovat i ten druhý - válečný, který jim zrovna moc nepřál. Stále mě udivuje, že se něco takového opravdu stalo. Myslím tedy koncentrační tábory, vyvražďování židů a další věci. Jak se to sakra mohlo stát? Evidentně snadno, ale to už jsem zaběhla moc do detailů. Zkrátka a dobře, pokud budete mít někdy čas a chuť, určitě po této knize sáhněte. Troufám si tvrdit, že nebudete litovat :-).

Úryvek:
Krčil bezradně rameny, nevyznal se v těch věcech a dosud o nich ani řádně nepřemýšlel. Nu a co dál? Co dál? Přednedávnem došlo na ni, v kapse má povolávací lístek do Terezína s výpočtem všech trestů, nedostaví-li se v předepsaný den na předepsané místo do předepsaného transportu. To je vlastně všechno.
"A kdy se máte dostavit?" zeptal se bezvýrazně.
"Měla...," vydechla. "Dnes ráno."
Projel jím studený úlek. "Vy jste tam nešla?"
"Ne."
Zmlkl. Slabě zahvízdal překvapením. Co na to říci? Možná, že zatímco tu spolu rozprávějí, už ji hledají. Kopají u příbuzných do dveří. Chlapi v kožených kabátech s vyboulenými kapsami, klobouky se sklopenými střechami. Fuj! Tak se s nimi jednou setkal na schodišti domu, kde bydlel s rodiči, a dosud cítí v těle tu mrazivou drkotavou hrůzu, která se zmocnila celého domu.
Otevřít! A prška ran do výplní.
A ona tady...
Probral se z tíživých úvah, když se znovu rozplakala. Přikryla tvář dlaněmi, dusíc v nich vzlykot, ale neovládla jej. Teprve teď ji vzal za ramena, stiskl je prsty a ona se už nebránila. Slova, slova!
Bylo mu zle bezmocí.
Lehce jí zatřásl.
"Poslyšte - už neplačte! Slyšíte? Nic se nestalo."
"Já vlastně ani nevím, proč jsem tam nešla," šeptala mezi vzlyky. "Nevím... Já se bojím, že už tam nejsou... Proč mi tedy nepíší! Kam je odvezli? Slyšela jsem... ale ne, dost o tom... já přece nejsem zvíře, které nacpou do vagónu a odvezou je, kam oni chtějí... nikomu jsem nic neudělala..." 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Komentáře

1 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | Web | 2. dubna 2014 v 23:30 | Reagovat

Tak tohle mne rozhodně zaujalo. Úryvek vypovídá o tom, že kniha je psaná poutavě.
Netušila jsem, že Romeo, Julie a tma se odehrává během druhé světové války - to je téma, o něž mám jistý morbidní zájem. Jsem moc ráda, že jsi o knize napsala, myslím, že jinak bych se na ni snad ani nepodívala. Ačkoliv, když je to povinná četba... Uvidím, zda všude:-)
Takže díky a zdravím tě! Doufám, že se ti daří (a pokud ne, ať okamžitě začne!:-))) a zvládáš :-) Strašně se těším, až se zase vrátíš. Tak někdy ahoj, Vics:-)

2 Taure Taure | Web | 5. dubna 2014 v 16:25 | Reagovat

O téhle knížce jsem slyšela od naší češtinářky,ale mě tyhle knížky moc nelákají :-).

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama