Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Hvězdy září v září,...

21. května 2014 v 19:11 | Victoria |  Pár žvástů z mé nevymáchané pusy
…ale já zazářila dneska :-). Mám to! Mám! Mám! Mám! Omlouvám se, už se budu krotit :-).
Upřímně? Maturita není taková fraška, jak všichni říkají. Ale zvládnout se to dá, stačí jen trošku zapojit mozek, což, přiznejme si, kolikrát člověku činí značné potíže :-D.
Včerejší večer byl hrozný - brečela jsem, doma mě taťka utěšoval a usnula jsem vyčerpáním až kolem druhé hodiny. Vážně, zopakovat bych si tedy rozhodně nechtěla!


Ráno už jsem byla se svým osudem poněkud smířenější. Sice prakticky nevím, jak jsem se vlastně dostala do školy až před učebnu, kde se měla konat první zkouška, ale žádný záchvat pláče a bezmoci naštěstí nepřišel…

První předmět - HUDEBKA! Člověk si řekne: "Jasně, hudebka! To by zvládla i cvičená opice…"
Taková sranda to nebyla, ale nejspíš v tom hrála roli i moje nepřipravenost.
S bolavým břichem jsem si šla vytáhnout první otázku a v duchu se modlila, aby to byl jazz. Houbelec! Zákon schválnosti zřejmě existuje - vytáhla jsem si barokní instrumentální hudbu :-D. Sedla jsem si na potítko (mimochodem, už jsem zjistila, proč se tomu říká potítko :-D) a snažila se z toho mozku něco vydolovat. Matně jsem si vzpomínala na pár věcí, které jsem si včera večer četla - šup to tam! Ale moc jsem toho vlastně neměla, spíš taková ta základní charakteristika, pár hudebních útvarů, něco málo o opeře a jednoho skladatele. Poté jsem šla obhájit svou maturitní práci stylem: "Tohle je… ééé... monochord… ééé, který je… ééé…" Takže si to dovedete představit :-D. Na tu prezentaci jsem se moc nepřipravovala, takže jsem spíš tak trochu improvizovala :-D.
Následovala praktická část - hra na klavír a zpěv. To bylo v pohodě, vůbec jsem nebyla nervózní - paradoxně. Komise mi upřímně byla v tu chvíli úplně ukradená. Mimochodem, nakonec jsem zpívala jihočeskou lidovou písničku Nezacházej slunce.
Ta ústní část, kdy jsem vykládala o svojí otázce, byla vážně dost děsná, ale mohlo to být i horší :-D.
Jinak, už jsem se vám zmínila, že mě moje učitelka hudebky nesnáší? Vážně nevím proč, ale nikdy se na ničem neshodneme a má vždy nějakou připomínku. Paní K. mi nejdřív vyčetla, proč jsem nepřišla dřív, abych si zkusila zpěv. Náš rozhovor probíhal asi takto:
K.: "Proč jsi nepřišla dřív? Máš jen tři minuty, aby sis zkusila zahrát a zazpívat!"
Já: "Omlouvám se, ale nikdo mi nic neříkal. Vážně jsem nic nevěděla…"
K.: "Měla jsi přijít dřív!"
Já: "Ale mně to vážně nikdo neřekl."
K.: "Tak snad máš pusu, ne?"
Grrrr! Takhle je to pořád. Ještě štěstí, že jsem ji dnešním dnem viděla naposledy. Mimochodem, u potítka všem mým spolužákům radila a nadiktovala jim všechno. Mně ani slovo :-D. A u prezentace všechny nechala mluvit, zbytečně se nevyptávala. Mě se ptala na každou prkotinu a díky tomu jsem pak musela přeskočit několik podstatných věcí, abych to stihla. Prostě…
Výsledná známka je 4. Čekala jsem to lepší, ale nevadí. Hlavní je, že to mám :-).

Druhý předmět - ZÁKLADY SPOLEČENSKÝCH VĚD (ZSV)! Nejspíš už víte, že tohoto předmětu jsem se děsila asi nejvíc, hlavně z toho důvodu, že jsem si některé otázky nestihla ani přečíst. Takže to byla jak sázka do loterie. Myslela jsem na svou otázku, tu, kterou si chci vytáhnout. Třesoucí rukou jsem sáhla po jednom žetonu, na kterém bylo číslo 11.
"Tak to bude určitě šťastné číslo," řekla mi místopředsedkyně. Hm, vytáhla jsem si soudní moc, trestní právo a trestní řízení. Otázku, kterou jsem ani neviděla. S pocitem zoufalství jsem si šla sednout na potítko a doslova se snažila něco vypotit. Věděla jsem, že jsem v háji. Naštěstí jsem zjistila, že hodiny politologie v semináři přece jen přinesly své ovoce. Celkem jsem věděla rozdělení soudů, přestupek, trestní čin, ombudsmana, ústavní soud, trestní odpovědnost a druhy trestů.
Naopak jsem moc nevěděla trestní řízení. Ale zkoušející hodně radili a naváděli, za to jsem jim neskonale vděčná! Učitelka se pak mě i mé kamarádky (které si vytáhla německou klasickou filozofii) ptala, co jsme to tam vyváděly :-D.
Každopádně výsledná známka je opět 4 :-D. Ale prošla jsem, tudíž spokojeností jenom zářím :-D.

Třetí předmět - ČJ! Té jsem se taky docela bála, protože jsem se na ni prakticky nepodívala, kromě knížek, které jsem přečetla a meziválečné literatury. Bylo mi jasné, že jestli si vytáhnu Wolkera a jeho Těžkou hodinu, tak to bude doslova těžká hodina :-D. Ale naštěstí jsem si vytáhla knihu Romeo, Julie a tma. Řekla jsem prakticky všechno, mluvila jsem sama, všechny dotazy jsem zodpověděla…
Nakonec mám 3! Ach jo, já počítala nejhůř s dvojkou. Asi mám špatným slovní přednes, jinak fakt nevím.

Čtvrtý předmět - AJ! Abych byla upřímná, na ni jsem se ani nepodívala :-D. A to myslím doslova. Všechny otázky jsem se učila v průběhu roku, takže jsem z toho neměla strach. Ale stejně jsem chtěla nejvíc Českou republiku nebo Shakespeara. Některé otázky byly horší, jiné lepší, ale rozhodně jsem nechtěla Anglický jazyk nebo Evropskou unii... bleh!
Nakonec jsem si vytáhla otázku, kterou jsem si četla včera :-D. Historii USA, takže paráda, to jsem věděla :-). A jelikož to byla státní angličtina, součástí byly i nějaké otázky o zdraví a nemocech (pohoda!) a obrázky o svátcích. Improvizace u rozhovoru mi moc nešla, to byl docela trapas :-D. Měla jsem se domluvit s anglickým kamarádem (tedy mým zkoušejícím), že bychom si mohli společně pronajmout byt. Kecala jsem kraviny a stejně jsme to nestihli, ale dobré! Výsledná známka je 3 :-).

Celkově kdybych to shrnula, tak z písemných mám známky: aj - 4 (didaktický test - neměla jsem svůj den) a 2 (slohovka), čj - 2 (didaktický test) a 1 (slohovka). Z ústních tedy: hv - 4, zsv - 4, aj - 3, čj - 3.


Nemám dokonalé známky a vím to. Já jsem však měla víc štěstí, než rozumu. Jsem ráda, že jsem prolezla a mám maturitu :-). A to znamená co? KONEC GYMPLU A PRÁZDNINY!
Ještě mi to úplně nedochází a jsem šíleně utahaná, ale… JO!
Všem moc děkuji za držení palců! S potěšením vám tedy oznamuji, že se opět vracím na blog a ruším pozastavení! A zítra by teoreticky mohla být nová kapitola :-).


P. S. Jdu si přečíst asi po sto padesáté sedmé Hraničářova učně! Konečně nějaké fantasy :-).

Mějte se pěkně!
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Anketa

Líbí se ti moje tvorba?

Ano 90.5% (133)
Ne 5.4% (8)
Jen některá 4.1% (6)

Komentáře

1 Ilía Ilía | E-mail | Web | 22. května 2014 v 10:10 | Reagovat

GRATULUJU!!! Řekla bych ti, že jsi svině, protože už máš prázdniny, ale vzhledem k tomu, že jsem nemocná (takže je mám v podstatě taky :D) a udělala jsi maturitu, tak ti jenom gratuluju a jásám, že ses vrátila na blog :D

2 Casion Casion | Web | 22. května 2014 v 18:07 | Reagovat

Blahoželám! Je super, že to už máš za sebou :-)

3 Jane Jane | 22. května 2014 v 22:01 | Reagovat

Taky gratuluju. Dotyčnou paní K. bohužel znám :-! a radši se k tomu nebudu vyjadřovat, protože už tak se mi otevírá kudla v kapse ;-) Ale jsi opravdu šikulka!!!

4 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | Web | 27. května 2014 v 14:26 | Reagovat

(Omlouvám se za tak dlouhou mlčenlivost, kvůli škole nezbylo, než abych ti držela palce jen v duchu :-) Takže...)
JUPÍ! GRATULUJI! Ani si neumím představit, jak se ti muselo ulevit, že už máš veškeré pocení a dolování vědomostí z neochotné šedé kůry mozkové za sebou :-D
Jsem strašně ráda, že jsi zpět, že se ti to podařilo (zvláště na gymnáziu a s tak nelibou učitelkou HV) a letím dohnat, co jsem zmeškala :-)

5 Tajemná elfka Tajemná elfka | Web | 27. května 2014 v 19:47 | Reagovat

Moc ti gratuluji k maturitě :-) Četla jsem i minulé články a jsem docela ráda, že to tady tak podrobně vypisuješ,mě to čeká za dva roky :-) A už víš co budeš dělat po střední?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama