Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Cesta vzhůru

5. října 2014 v 21:44 | Victoria |  Filmíky
TV seriál - 22 dílů
Délka 1 dílu: 43 minut
Režie: Alan Simmonds, Peter DeLuise, Matthew Hastings,...


Děj:
Uprostřed kanadské divočiny existuje soukromá škola Horizont, která má za cíl jen jedno - pomoci mladým lidem překonat jejich problémy a nasměrovat je k jiné cestě, k cestě vzhůru.
Přicházejí sem teenageři ze všech koutů světa, kteří si už nevědí rady se svým životem. Pod vedením zkušených pracovníků se pomalu staví na vlastní nohy a začínají konečně žít.
Peter, Sofie a další z týmu jim pomáhají řešit různá traumata.
Pořádají výpravy do lesa, kde se děti učí přežít, zapojují je do sportovních aktivit, dávají jim všelijaké úkoly, které je mají připravit na život a hlavně je učí vzájemné důvěře. V této škole nejsou žádní přísní profesoři, studenti je normálně oslovují jménem, takže díky tomu panuje přátelská atmosféra.
Nenechte se ale zmýlit, i v této škole fungují pravidla! Žádný sex, žádné násilí, žádné drogy a žádný útěk!
Horizont je zkrátka místo, kde jste v bezpečí, chráněni před velkým světem. Jak jednou řekl Peter: "Horizont je svatyně…"

Hlavní postavy:

Učitelé:
Peter Scarbow (Joe Lando) - je ředitelem střední školy Horizont. Měl dlouholeté problémy s drogami i s pitím, což nakonec vedlo k rozvodu s jeho ženou. Peter skončil až na úplném dně, ze svých problémů se dostal jen díky Frankovi, který jako první založil Horizont.
Za nějaký čas se stal učitelem a ředitelem.
Peter je velký sportovec (často leze po skalách, běhá,…) a má velmi blízký vztah k přírodě. Své studenty učí, že se nikdy nesmí vzdát. Vždy jim vštěpuje, že se nemají bát překážek. Zkrátka se snaží, aby nalezli cestu do svého nitra.
Petera jsem si moc oblíbila, protože je to velice silná osobnost, která umí bojovat. V seriálu z jeho úst zazní mnoho pravdivých slov o životě. Je jen na vás, jak si to přeberete.


Hana Browerová-Barnesová (Deborah Odell) - vypomáhá Peterovi s dětmi v první polovině seriálu. Je to velice schopná žena a děti ji mají rády. Kvůli své práci má ale problémy v manželství a nakonec i sama se sebou. Z Horizontu odejde, protože si prý na sebe bere všechnu bolest dětí a už to nezvládá.


Sofie Beckerová (Anne Marie Loder) - je nejdřív jen Peterova přítelkyně, ale postupem času si vezme na starost děti a nahradí jim Hanu. Sofie měla také problémy - její matka chtěla, aby byla dokonalá. Začala hodně cestovat po světě a utíkala před svými problémy (nemůže mít děti). Nakonec zakotvila v Horizontu. Sofie je hodně podobná Peterovi - také je dobrá sportovkyně, ale povahově je hodně tvrdohlavá a rázná.

Studenti:
Scott Barringer (Hayden Christensen) - objevuje se hned v prvním díle. Dostává se do Horizontu díky drogám, záškoláctví a agresivnímu chování. Je to velmi nadaný fotbalista, ale ze školního týmu byl kvůli drogám vyloučen. Jeho rodiče se rozvedli a otec si vzal velmi mladou ženu, se kterou Scott nevycházel. Postupem času se zjistilo, že nevlastní matka Scotta zneužívala.


Shelby Merricková (A. J. Cook) - je to dívka s tvrdou maskou. Téměř s nikým nevychází, všichni o ní říkají, že je "tvrdá jako ocel". Shelby byla dítě ulice - ve čtrnácti utekla z domu, protože ji nevlastní otec zneužíval. Na ulici se živila všelijak - kradla, provozovala prostituci,…
Nakonec ji našla matka, která ji poslala do Horizontu. Shelby dlouho trvalo, než se začala někomu svěřovat. Velkou oporou jí byl Scott, se kterým se postupem času dala dohromady.


Katherine Cabotová (Kandyse McClure) - Katherine má za sebou těžké trauma. Nešťastnou náhodou "způsobila" smrt své mladší sestry. Společně si zkusily závodně zaplavat, jenže Katherine si nevšimla, že se její sestra topí. Kvůli tomu upadla do těžkých depresí, už jen z toho důvodu, že Katherine je adoptovaná, tudíž své rodiče připravila o "jedinou" dceru.
Jinak je to velmi chytrá a schopná dívka, která se, až na občasné škobrtnutí, chová velmi vzorně. Po studiu na Horizontu se rozhodne, že podstoupí výcvik, aby zde mohla učit.


Ezra Friedkin (Kyle Downes) - Ezra byl adoptovaný jedním manželským párem, který si chtěl tímto způsobem zachránit manželství. Nakonec to dopadlo katastrofálně - Ezrovi se téměř nevěnovali a neustále se hádali. Ezra měl pak pocit, že za jejich nešťastné manželství může vlastně on sám. Útěchu nacházel v drogách, ale bohužel se předávkoval. Díky tomu však skončil v Horizontu a začal se léčit.
Ezra hodně působí jako "ňouma", který musí být vždy u všeho. Dokonale se vyzná v drogách, studenti ho nazývají "místním lékárníkem".


Juliette Waybournová (Meghan Ory) - Juliette je místní princezna, která má naprosto všechno - velký dům, peníze, postavení ve společnosti,…
Jediné, co jí však chybí, je láska. Její matka, která se asi pětkrát vdala, si vždy přála dokonalou dceru, která musí vypadat co nejlépe. Díky tomu Juliette začala trpět bulimií, sebepoškozováním a nízkým sebevědomím. Nakonec ji matka poslala do Horizontu.
Juliette je hodně nesamostatná a vůbec si nevěří, ale postupem času se to prolomí. Velkou oporu najde v Auggiem.


Augusto Ciceros (Jorgito Vargas mladší) - Auggie je španělsky mluvící kluk, který byl členem gangu. Hodně ho ovlivňoval jeho starší, velmi problémový bratr. Auggieho nakonec chytla policie, když kreslil graffity na zeď.
Ve škole má velké problémy se čtením a psaním, ale nakonec se zjistí, že trpí dyslexií.
Postupem času svůj problém pochopí a začne zvládat i návaly vzteku. Je velmi dobrý v kreslení a ze všech dětí je asi nejrozumnější.


Daisy Lipenowski (Jewel Staite) - Daisy poslali do Horizontu rodiče alkoholici. Jednou, když byl její otec opilý a násilnický, ho Daisy praštila golfovou holí.
Daisy je hodně extravagantní - často nosí gothické oblečení, černou paruku, tvrdé líčení a upíří zuby. V průběhu seriálu se od ní dozvídáme, že tím dává najevo svůj smutek. Má také zvláštní zálibu ve smrti a kartách. Daisy jsem si oblíbila asi nejvíc, ta holka je prostě skvělá :-). Její černý humor a hlášky nemají chybu!David Ruxton (Kett Turton) - David je tak trochu grázlík, ale svým způsobem za to nemůže. Jeho dětství nebylo ideální - rodiče se rozvedli a on zůstal sám se svým otcem, který se živí jako vojenský generál, tudíž David pociťuje neustálý nátlak ze strany otce.
Dalším problémem je ADHD - díky této poruše je David nezvladatelný. V Horizontu si nakonec najde své místo, ale s vrstevníky příliš nevychází. Nakonec se trochu spřátelí se Scottem a také se mu začne líbit Daisy.


Můj názor:
Tento seriál je geniální! Jinak se to říct nedá :-). Není dokonalý, má své mouchy, ale nese s sebou úžasné poselství. Přesně takto by se měly řešit psychické poruchy a traumata! Dnešní psychiatrické léčebny nemají podle mě příliš pozitivní efekt na pacienty. Samozřejmě existují výjimky, to nepopírám. Píšu jen to, co si myslím.
Myslím si, že škola jako Horizont by měla existovat. Kdybych měla vystudovanou psychologii a peníze, asi bych to zkusila. Je to jeden z mých velkých snů - pomáhat. Samozřejmě je seriál trošku zidealizovaný, ale stejně v něm najdete spoustu úžasných myšlenek.
Zajímavé je, že každý díl začíná nějakým citátem, což je podle mě velmi motivující a inspirativní.
Škoda jen, že má seriál pouhých 22 dílů…

Hodnocení na csfd: 66%
Moje hodnocení: 100%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | Web | 6. října 2014 v 1:12 | Reagovat

Okamžitě spatřím Petera DeLuise a už jen čekám, kdy se objeví někdo další ze známého scifi okruhu Stargate - Sanctuary... a hle! Půvabná Jewel Staite!
Jewel mám moc ráda, coby dr. Jennifer Kellerová v Atlantis byla skvělá, a její postava v Higher Ground vypadá asi nejzajímavěji ze všech jmenovaných (třebaže její gotická podoba působí výrazně groteskně). Další, nad kým jsem se zvědavě pozastavila, je Shelby a její příběh... Určitě se někdy podívám alespoň na první díl; zajímá mne, jak to ti herci zvládli, jak je to natočené a hudební doprovod... Abych u seriálu vydržela, musí stát za to :-D Ačkoliv i sama sebe někdy překvapuji. Všechny ty kriminálky a detektivky mi vždycky lezly na nervy, jediný, koho jsem uznávala, byl Columbo, a pak zničehonic - zjevil se Castle, osobitost sama, s příjemnou hudbou a sympatickým humorem... A teď už se ani nebráním ďábelskému šklebu, když si konečně pouštím novou epizodu :-D Obecně mám ale nejraději sci-fi:-)

2 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 6. října 2014 v 17:05 | Reagovat

Vypadá to zajímavě, ale není to můj styl... možná, kdyby to bylo novější.:D Já nevím, prostě na ty starší filmy/seriály se mi nějak nechce koukat.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama