Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Zavržený

1. listopadu 2014 v 21:46 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Becca Fitzpatricková
Počet stran: 368
Nakladatelství: Egmont
Rok vydání: 2010

Hlavní postavy: Nora Greyová, Patch Cipriano, Vee
Vedlejší postavy: Jules, Eliot, Nořina matka, Rixon, Dabria,…
Forma vyprávění: Ich-forma


Děj:
Noře Greyové je šestnáct let. Je velmi svědomitá a chytrá, většinu času tráví učením a jejím cílem je dostat se na prestižní vysokou školu (Harvard, Yale,…). Jenže po smrti svého otce, který byl zavražděn, se všechno zhoršuje.
Jednoho dne udělá učitel biologie nový zasedací pořádek a Nora je nucena spolupracovat s Patchem, klukem, který na sto procent něco skrývá. Noru neděsí jenom jeho černé oči, ale také to, že na něho neustále naráží. Začíná mít silné podezření, že ji Patch sleduje a brzy se ukáže, že ji chce někdo zabít.
Nora se snaží držet se od Patche co nejdál, ale zároveň si nechce přiznat, že se jí docela líbí. Je si skoro jistá, že je Patch nebezpečný a chce se od něho úplně distancovat.
Pravdě se však nakonec nevyhne. Když se náhodou dotkne na zádech jeho černé jizvy ve tvaru obráceného V, zjistí, kdo skutečně je - padlý anděl.
V průběhu knihy se Nora seznámí také s Eliotem, klukem, který přešel na její školu. Jenže najednou zjišťuje, že nebezpečí nehrozí jen od Patche, ale možná i od Eliota, který byl v minulosti obviněn z vraždy své přítelkyně. Nora se pouští do děsivého pátrání, aby zjistila skutečnou pravdu, ale Eliotův chladný pohled ji neustále pronásleduje.
Kdo je skutečný nepřítel?
A jak se rozhodne Patch? Má dvě možnosti - buď zabije Noru a stane se konečně člověkem, nebo vyhraje jeho láska k ní a stane se andělem strážným. Zvolit může jen jednu cestu. Která z nich je pro padlého anděla přitažlivější?

Můj názor:
Tuto knihu jsem četla už někdy v patnácti a v té době se mi docela líbila. Teď jsem trochu kritičtější, ale to samozřejmě neznamená, že je kniha špatná. Spíš je určena pro mladší čtenáře, je to taková romantická fantasy detektivka :-D.
Na knize se mi líbilo, že Nora v průběhu knihy vůbec nebyla pološílená láskou k Patchovi. Naopak, snažila se držet se od něho co nejdál a prakticky ho nesnášela, takže klasické prvky Stmívání tu nepřevládají.
Další plus bych viděla určitě v tom, že děj se nedal úplně odhadnout. Jak jsem už psala, kniha je i tak trochu detektivka. Prakticky nevíte, která postava je vlastně "ta špatná" a z každé stránky na vás dýchá jakási skrytá hrozba. Občas mi běhal mráz po zádech, když Nora měla neustále pocit, že ji někdo sleduje apod.
Konec knihy se mi moc nelíbil. Zdál se mi trochu urychlený a ne moc propracovaný. Hon na Noru se navíc odehrával na střední škole, což mi přišlo tak trochu přetažené za vlasy, navíc mi ta scéna připadala jako z Upířích deníků (seriál).
Osobně si myslím, že by se na téma andělé dalo vyždímat trochu víc. Patchovi by možná neuškodila trochu lepší povaha, Nora by zase mohla být trochu uvolněnější, ale přežít se to dalo. Rozhodně jsem však zvědavá na další díly, třeba se kvalita trochu zvýší :-).

Úryvek:
Skočila jsem z postele a hnala se ke dveřím. Patch vyletěl za mnou, zdvihl mě do vzduchu a praštil se mnou o zeď. Jeho nohy se po celé délce dotýkaly těch mých.
"Chci slyšet pravdu," řekla jsem, zahánějíc pláč. "Přišel jsi do školy, abys mě zabil? Chtěls mě zavraždit už od první chvíle."
Na čelisti mu naskočila žíla. "Ano."
Jednu slzu jsem neuhlídala a ta mi skanula po tváři. "Máš z toho radost, že jo? Přinutit mě, abych ti věřila, a pak si mě pěkně vychutnat." Měla bych být k smrti vyděšená a panikařit, ale já se místo toho zalykala zlostí. Měla bych udělat vše, co je v mých silách, abych mu unikla. A nejhorší bylo, že pořád nevěřím, že mě zabije. Ať dělám cokoliv, pořád mu slepě důvěřuju.
"Chápu, že se zlobíš,…" začal Patch.
"Zlobím? Jsem rozervaná na cáry!" zaječela jsem.
Chytil mě pod krkem, projelo mnou horko. Prsty mi jemně zatlačil na hrdlo a přinutil mě zaklonit hlavu. Jeho rty narazily na moje tak tvrdě, že ztlumily všechny nadávky, kterými jsem ho chtěla časovat. Jeho ruce sklouzly na ramena, pohladily paže a zastavily se na zádech. Roztřásla jsem se hrůzou a vzrušením. Pokusil se mě k sobě přitáhnout, ale já ho kousla do rtu.
Olízl si ho špičkou jazyka. "Tys mě kousla?"
"Tobě opravdu všechno připadá jako vtip?"
Znovu si jazykem přejel ret. "Všechno ne."
"Co třeba?"
"Ty."
Celá noc mi připadala jako na houpačce. Těžko se potýkat s někým tak lhostejným, jako je Patch. Ne, ne lhostejným. Patch se každičkou, i tou nejposlednější buňkou svého těla dokonale ovládal. V hlavě jsem zaslechla jeho hlas. Uvolni se. Věř mi.
"Proboha," vybuchla jsem. "Zas to děláš, co? Cpeš se mi do hlavy!" Vzpomněla jsem si na článek o padlých andělech. "Umíš mi ukazovat víc než slova, viď? Můžeš mi ukzazovat obrázky… hodně živé obrázky."
Nepopřel to.
"Na Archandělovi," řekl jsem, konečně mi to došlo, "na Archandělovi ses mě pokusil zabít, že? Ale něco se zvrtlo. Tak jsi mě přiměl myslet si, že se mi vybil telefon a já nemohla zavolat Vee. Chtěl jsi mě zavraždit cestou domů? Vím, že máš schopnost ukazovat mi věci, které chceš, abych viděla!"
Patch si dával dobrý pozor, aby se nijak netvářil. "Můžu ti ukazovat slova i obrazy, ale je na tobě, jestli jim uvěříš. Je to hádanka. Obrazy překryjí realitu a ty musíš poznat, které jsou skutečné."
"Taková je moc andělů?"
Zavrtěl hlavou. "Je to moc padlých andělů. Ostatní andělé by ti nezasahovali do soukromí, ani kdyby mohli."
Protože ostatní andělé jsou dobří. On ne.
Patch se dlaněmi opřel o zeď, každou po jedné straně mojí hlavy.
"To já přivedl trenéra na nápad s přesazováním, protože jsem se k tobě potřeboval dostat blíž. Přesvědčil jsem tě, že se ti vybil mobil, protože jsem tě chtěl odvézt domů. Předstíral jsem, že se mi dneska pokazilo auto, protože se mi líbila myšlenka, že s tebou zůstanu sám. A ukázal jsem ti, jak padáš z Archanděla, protože jsem tě chtěl vystrašit."
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Eleanor Eleanor | E-mail | Web | 1. listopadu 2014 v 23:42 | Reagovat

Zní to dobře, ještě jsem kniha na zéma andělé neměla zkušenost, takže bych to s touhle mohla změnit. ;-)

2 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 2. listopadu 2014 v 16:30 | Reagovat

Z úryvku mi nezbývá než konstatovat, že Patch je magor a nechtěla bych s ním mít nic společného :-D Co se zbytku knížky týče, nemohu posoudit, protože jsem ji nečetla. Slyšela jsem o ní a byla mi doporučena, nejsem si však jistá, zda ji opravdu chci číst :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama