Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Jak úspěšně zvládnout maturitu

19. ledna 2015 v 21:52 | Victoria |  Pár žvástů z mé nevymáchané pusy
Poslední dobou jsem si pobaveně všimla, že nejvíc čtenářů tohoto blogu se zaměřuje na článek Mám za sebou písemné. Trochu nostalgicky jsem si zavzpomínala, jak jsem touhle dobou vyhledávala podobné články. No jo, maturita klepe na dveře a s ní se klepou i maturanti. Rozhodla jsem se, že sepíšu pár tipů, které by vám mohly pomoci.

Jak se připravit?

Je to sice smutné, ale tento bod je asi nejdůležitější. Štěstí přeje připraveným a tady to platí dvojnásob.
Rozhodně záleží, na které škole studujete. Já jsem chodila na gympl, kde ty požadavky byly o něco vyšší. Je jasné, že na učebním oboru toho budou chtít méně.
První krok je vybrat si správné předměty k maturitě. Pokud jste humanitně zaměření, tak určitě nebudete maturovat z fyziky. A samozřejmě naopak.
Hodně lidí také váhá nad tím, zda zvolit státní maturitu z angličtiny či matematiky.
Teď budu upřímná - státní maturity jsou postavené na tom, aby je zvládli i studenti z učňáků. Gymplák by tedy neměl mít problém ani s jedním předmětem. Ale kdybych měla mluvit za sebe, nikdy bych do matematiky nešla. Jsem na ni prostě tupá, nejednou mě zachránilo doučování.
Hrozně moc lidí sice tvrdí, že státní maturita z matematiky je na úrovni základní školy, ale na to bacha! Minule to dopadlo poněkud špatně, hodně lidí z matematiky vyletělo. Jedna moje kamarádka dokonce neudělala matiku ani podruhé. Nechci vás ale odrazovat, je to vaše volba (touhle dobou už s tím stejně nic neuděláte).

Státní maturita z angličtiny je zhruba na úrovni B1. Obsahuje 3 části: slohovka (téměř vždy se tam objeví nějaký e-mail), test (poslech + hromada čtení) a mluvení před komisí. Angličtina nebyla moc těžká. Důležité je zaměřit se na to, co vám nejde. Já se například vykašlala na writting (s ním jsem neměla žádné problémy) a zaměřila se radši na speaking - popis obrázků, maturitní otázky apod.

Co se týče státní maturity z češtiny, tak si osobně myslím, že ji zvládne každý blbec. Test byl vyloženě primitivní. Podle mě by to hravě zvládl žák deváté třídy. Prakticky je to o tom, jak umíte číst a hledat případné informace, chyby. Neříkám, že se na to máte úplně vykašlat. Záleží jen na vás a vašem subjektivním pocitu. Ne každému čeština jde, v takovém případě je dobré se zaměřit na větné rozbory, interpunkci a nejčastější gramatické chyby.
U slohové práce je nejdůležitější dodržet správné zadání. Měli byste vědět, jak se píše úvaha, fejeton, vyprávění a další zákeřnosti.
Pokud napíšete vyprávění s prvky úvahy, může být vaše práce ohodnocena dost špatně. Pozor na to!
Poslední část je ústní - před komisí. Povinná četba je sice děs, ale zkuste ten odpor překonat. Vyberte si knížky, které se vám líbí. Můžete si sice najít obsahy na internetu, ale upřímně? Podle mě je to pěkná blbost, protože u maturity chtějí obsah jen minimálně. Důležité jsou charaktery postav, význam díla, forma apod.
Vše se navíc odvíjí od určitého úryvku z knížky, který musíte zařadit do celého kontextu. Něco málo byste se měli také naučit o autorovi a době, ve které psal (co bylo charakteristické pro tu dobu, jak psali - např. romantismus, ztracená generace,…).
Kromě úryvku z knihy se budete muset zaměřit i na různé slohové útvary a ty pak trochu rozpitvat.

U dalších dvou předmětů budete pouze mluvit. Záleží na vás, co si vyberete, já si zvolila společenské vědy a dějiny hudby. U ZSV je celkem dost otázek, takže je důležité si je buď sehnat, nebo si je řádně vypracovat. Záleží na vás, z čeho se vám líp učí. Každopádně doporučuju jednu věc: barvičky! Když si důležité informace zvýrazníte, hned to jde do hlavy líp. U tohoto předmětu se také pokuste učit se logicky, tzn. "nešrotit se" to zpaměti. Samozřejmě občas to jinak nejde, ale spousta věcí se dá jednoduše odvodit.

Co se týče dějin hudby, no… fajn, budu upřímná :-D. Nematurujte z tohoto předmětu! Existuje několik oprávněných důvodů: je to hrozná nuda, musíte zpívat před komisí, obhajujete před komisí maturitní práci, je to hrozná nuda, je to hrozná nuda, je to hrozná nuda,… :-D
A pokud je vaše učitelka totální mrcha (tímto zdravím paní K.!), tak následky jsou fatální! :-D
Ne, nepropadla jsem, ale mám z toho doživotní trauma :-D.

A hlavně - nespoléhejte na to, že si vytáhnete otázku, kterou umíte! Radši se naučte všechno aspoň na tu čtyřku. Lepší je umět ke každému něco. Já jsem měla tu smůlu, že jsem si vytáhla otázku, kterou jsem ani neviděla. Tak nějak jsem si ji nestihla přečíst (soudy, trestní řízení,…) a maturitu jsem udělala jenom díky tomu, že jsem dávala pozor v semináři, když jsme toto téma probírali.


Hoď se do klidu

Teď vám povím jedno tajemství. Maturita není o tom, jak umíte, ale spíš o tom, jak zvládáte stres. Samozřejmě je ideální kombinace obojího, ale musíte se naučit být v klidu. Jak říká můj tatínek: "Pokud nejde o život, jde o hovno."
A toho se držte!
Když jste ve stresu, máte tendenci odbíhat od učení. U mě to bylo jako na houpačce: chvíli jsem byla v pohodě a učila se, co to šlo, ale pak se objevil záchvat strachu a úzkosti, takže bylo po učení.
Určitá dávka nervozity je zdravá, ale nenechte se strachem ovládat. Naučte se relaxovat. Dobré je jít na čerstvý vzduch - třeba se projít nebo proběhnout.

Pozor na prokrastinaci!

Dobře, já mám co říkat. S prokrastinací mám totiž problém neustále. A před maturitou to byl extrém. Je to sice trochu úsměvné, ale člověka to dost obtěžuje. Jedinec se jde učit - vidí před sebou ohromné množství papírů - dostane strach - přichází úzkost - potřebuje před tím uniknout - vždyť času je dost - odchází od učení - jde dělat cokoliv jiného (klidně i umývat nádobí).
Vidíte se v tom trochu? :-)
Důležité je si udělat systém. Ale abych byla upřímná, v tomhle vám moc neporadím. Selhala jsem na celé čáře :-D. Ale vám samozřejmě fandím!

Důležitá je i zdravá životospráva

Minimum spánku, litry kávy, žádná čistá voda, moře čokolády, žádný odpočinek, minimum pohybu - ano, tak takhle to probíhalo u mě. Chyba! Už tak je těžké se vyrovnat s velkým množstvím učení. Nemusíte tělo zatěžovat nezdravým životním stylem. Důležité je pravidelně spát minimálně osm hodin denně, jíst klidně ve větším množství, ale zdravě (zelenina dělá s mozkem divy!) a pokud možno vyřadit kofein (to by mě určitě zabilo :-D). Pravidelně choďte ven a snažte se udržet pozitivní náladu!


Pozitivní a negativní motivace

Důležitá je také správná motivace. Zkuste si odpovědět na otázku, proč vlastně chcete mít hotovou maturitu. Je důležitá, to ano. Má ji každý blbec, takže když ji neuděláte, bude to trapas.
To je sice všechno hezké, ale potřebujete nějaký důvod, který vás donutí se učit.
Co se týče pozitivní motivace, zkuste vymyslet něco, co byste chtěli mít a udělat - např. koupit si nový počítač, psa, navštívit cizí zemi, potetovat se,…
Negativní motivace je jasná. Můžete si říct, že pokud neuděláte maturitu, zklamete své rodiče, budete se muset znovu učit, nebudete moci oslavovat, uděláte si trapas před učiteli,…
Nutno dodat, že tento typ motivace může odstartovat již zmíněnou prokrastinaci, což byste asi nechtěli :-D.

Co víc říct? Určitě se nebojte, učitelé se vám budou snažit pomoct a navést vás. Přiměřeně se učte, nepodceňujte přípravu a hlavně myslete pozitivně! A pokud se to nepodaří, svět se nezboří.
Všem maturantům držím palce!

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Líbí se ti moje tvorba?

Ano 90.5% (133)
Ne 5.4% (8)
Jen některá 4.1% (6)

Komentáře

1 Jane Jane | 20. ledna 2015 v 19:11 | Reagovat

Jsi "máklá"? Prokrastinace je super:-D

2 Kia Kia | Web | 21. ledna 2015 v 15:32 | Reagovat

Článek jsi krásně sepsala. Mě se bude hodit, maturitu mám příští rok ... ach jo :D

3 Casion Casion | Web | 21. ledna 2015 v 18:30 | Reagovat

Naozaj dobré rady, mňa to našťastie čaká až o rok :D

4 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 25. ledna 2015 v 17:12 | Reagovat

V polovině druháku bych se vůbec neměla strachovat... nicméně tvůj článek mne jak znepokojil (prokristáčka, neumím se učit), tak uklidnil (bude to pohoda, jelikož dokonale zvládám stres *aha. hahaha.*).
Dělám si legraci. Poslední dobou začínám s vnitřní výukou zdravého sebevědomí, dokonce si dovoluji tvrdit, že opravdu činím pokroky - a na konci gymplu to snad, SNAD zúročím :-)
Díky za článek. Někam si jej připnu, aby byl v nouzi po ruce, protože záchvaty úzkosti, mňam, to je moje :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama