Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Zom-B

29. března 2015 v 19:23 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Darren Shan
Počet stran: 166
Nakladatelství: Albatros Media - CooBoo
Rok vydání: 2015

Hlavní postavy: Becky (zkráceně B), Jizva, Tyler, Slon, Trev, O´Hibern, Lee, Měďák,…
Vedlejší postavy: Soví muž, matka B, Cass, Nancy,…


Děj:
Jednoho dne se na YouTube objeví video, ve kterém zombie pustoší jedno zapadlé městečko v Irsku. Nikdo tomu nevěří. Většina lidí si myslí, že se jedná o nějaký fór. Přesně to si myslí i B, tvrdá holka, která si nikdy nenechá nic líbit. Větší problémy má se svým násilnickým otcem, který většinu času tráví pitím a rasistickými řečmi. B se mu snaží ve všech ohledech zavděčit a získat si jeho lásku.
Je však trochu rozpolcená. Rasismus odsuzuje a snaží se být úplně jiná, ale chtě nechtě se na ní jeho vliv pomalu podepisuje. Často uráží studenty jiné pleti a schválně vyvolává rvačky. Ví, že je to špatně, ale zároveň se těší na pochvalu od otce. Má zachovat věrnost jemu, nebo svým zásadám?

Je to násilník. Mlátí svoji ženu. Rasista. Nenávistný, zlý parchant. Nejradši bych ho pověsila za nohy do průvanu. Šklebila se na něj, zatímco on by fňukal bolestí. Zeptala se ho, jestli je teď na sebe pyšný a jestli si pořád myslí, že mlátit svoji ženu a dítě je v pořádku.
Pak jsem si začala ty odporné myšlenky vyčítat. Vždyť on pro nás chce jen to nejlepší. Snaží se nám pomoct, dělá všechno, co je v jeho silách, aby nás navedl na správnou cestu. Bije nás jenom tehdy, když ho neposloucháme. Musíme se snažit víc. Musíme…
"Nesnáším ho," zaskučela jsem do dlaní.
Ale je to můj táta.
"Nesnáším ho."
Ale je to můj táta.
"Nesnáším ho."
Ale…

Videa se zombiemi začínají přibývat. B se tomu s kamarády jenom směje, vždyť nic takového přece neexistuje. Pobaveně sledují, jak zombie žere lidem mozky. Všichni se shodují na tom, že je to jen upoutávka na nějaký nový film.
Okolnosti se však začínají měnit. Nejdřív B potká děsivého Sovího muže, poté se střetne v muzeu s několika podivnými lidmi, kteří vypadají spíše jako mutanti. Je to všechno jenom náhoda?
B z toho nemá dobrý pocit, ale nechává to plavat. Vždyť zombie přece neexistují.
Jenže pak ty mozkuchtivé obludy zaútočí na její školu a propukne hotové peklo…

Můj názor:
Abych byla upřímná, tato kniha mě velice zklamala. Téma mě nejdřív nadchlo - těšila jsem se na známý Shanův děs! Jenže…
Zombie v autorově podání mě spíše pobavily. Obludy, které koušou lidi, vysávají mozky, trhají končetiny, vrčí,…
Pamatujete si na Zombie Apocalypse Book Tag? Tenkrát jsem napsala celkem vtipnou parodii právě na zombie. Tohle mi přišlo podobné. Nevím, možná to bylo tím, že se zombie objevily až někdy ke konci. Těžko říct.
Dále mi nesedly hlavní postavy. B je mi extrémně nesympatická. Pořád se snaží být svá a dělá ze sebe tvrďáka, přesto sebou nechává manipulovat. Nelíbí se mi, jak se pořád snaží omlouvat svého otce. Postupem času dělá úplně to samé, co on. A to nejvtipnější? Nakonec obětuje černého spolužáka zombíkům, protože jí to nařídil otec.

Ale abych pořád jen nekritizovala. Podle mě je tato kniha úžasně psychologicky propracovaná.
Darren se měl tentokrát vykašlat na nějaké zombie a raději z toho udělat knihu o reálném životě.
Otázka rasismu se tam řeší opravdu podrobně. A nejen to. B prakticky hledá samu sebe. Snaží se oprostit od vlivu svého otce (což se jí nakonec podaří). Řeší se zde manipulace, domácí násilí, mezilidské vztahy. Za to musím dát Darrenovi plus.

"Nevěřte nikomu. Vždycky se zamyslete nad tím, co vám říkají. Nevěřte těm lžím, kterými vás lidi krmí, i kdyby to byli učitelé nebo rodiče. Na konci každého dne byste se měli sami rozhodnout o tom, co je a není pravda."
Ohlédl se k tabuli a vzdychl si. "Ale tohle si zapamatujte. Svět je plný zlých a nenávistných hajzlů."
Několik lidí překvapeně zalapalo po dechu, ale většinou jsme si toho hrubého slova ani nevšimli.
"Nesmíme na ně zapomínat. Současně ale nezapomínejte na to, že to vy můžete být ten nejzlejší a nejvíc nenávistný člověk ze všech, takže se nezbavujte odpovědnosti za své činy."

Dále musím Darrena pochválit za Sovího muže, který byl víc než děsivý. Právě tohoto by se měl držet - tajemných lidí, intrikánů… to je přesně v jeho stylu. Jsem zvědavá, jak se vyvine druhý díl. Troufám si tvrdit, že tento podivný chlapík sehraje důležitou roli.

Z knihy Zom-B jsem tedy docela rozpačitá. Něco se mi líbilo, něco zase ne. Upírskou ságu zatím nepředčila, uvidíme, jak to bude pokračovat. Mile mě však překvapil konec.
Tak či onak se těším na druhý díl :-).

Úryvek:
Řítili jsme se chodbou. Za námi se ozývaly výkřiky, které se v nekonečné ozvěně nesly budovou. Byla jsem moc ráda, že jsem nezůstala v té tělocvičně. Znělo to příšerně, mnohem hůř, než když jsme se vyplížili pryč.
Na konci chodby jsme zahnuli doprava. Podlaha byla posetá těly. Byli to studenti jako my, rozervaní, pokousaní, zakrvácení. Mrtví. Když jsme se plížili okolo nich a nervózně je pozorovali, jestli se některý z nich neprobouzí, všimla jsem si, že všichni mají rozbité hlavy a vysáté mozky. Až na jednu holčičku, která měla hlavu nedotčenou. To se ovšem nedalo říct o jejích vnitřnostech - ty se válely všude.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Komentáře

1 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 29. března 2015 v 19:50 | Reagovat

V kostce - střev a krve je tam tolik, že autor už se stal vůči děsu imunní.
Přínosná recenze, mnohokrát děkuji. Rozmyslím si, jestli si Zom-B nakonec pořídím nebo zajdu na bráchovu kartičku do knihovny :-)

2 Casion Casion | Web | 29. března 2015 v 21:03 | Reagovat

Súhlasím, pekne si to zhrnula. Ono kniha to je dobrá, ale zombie sú tam minimálne, radšej to mal naozaj urobiť ako real life. B je veľmi rozporuplná, na jednej strane som rada, že je to zmena oproti bežným postavám, na druhej strane som sa s ňou nemohla stotožniť a nevedela som aký postoj k nej zaujať. Som zvedavá ako sa bude séria vyvíjať ďalej :-) Obzvlášť po tom prekvapivom závere :D

3 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | 30. března 2015 v 11:04 | Reagovat

Ahoj Vics, článek by konečně měl fungovat. Dej mi prosím v komentáři vědět, jak zvládá cizí (ne-můj) počítač nápor tolika fotografií nebo zda mohu ještě přidat :-)

4 Jane Jane | 30. března 2015 v 12:35 | Reagovat

Jestli chceš skutečný děs, začni číst Kinga. ;-) Ale vypadá to docela zajímavě.

5 L.| OutOfHell.blog.cz L.| OutOfHell.blog.cz | Web | 31. března 2015 v 20:41 | Reagovat

Knihy od Darrena Shan jsem četla, když jsem byla mladší. To nám ještě o školy nosily letáčky z albatrosu :D Bohužel, tuto jsem zrovna nečetla a podle toho co píšeš asi ani nebudu O_o

Btw, moc ráda spřátelím :)

6 Am Am | Web | 2. dubna 2015 v 22:39 | Reagovat

Tuhle knihu jsem viděla, ale nevěděla jsem, jeslty bude dobrá. Teď jsem si přečetla tenhle článek a asi si jí přečtu. Vypadá to zajímavě! :-)  ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama