Duben 2015

Jak se zbavit závislosti na kávě - Le Café

30. dubna 2015 v 20:29 | Victoria |  Hudba, videa
Pche. Bylo mi řečeno, že jsem závislá na kávě. Takový nesmysl! Co je na tom, že zrovna piju čtvrté kafe? Káva má náhodou spoustu blahodárných účinků na tělo! A stejně obvykle vypiju jenom dvě kávy! No dobře, občas i tři. A výjimečně (jako třeba dnes) i čtyři. Ale to přece neznamená, že jsem závislá! Možná jenom trochu. Trošičku...
Ale jak to mám sakra bez toho úžasného kofeinu udělat? Například můj dnešní den vypadal takto:

ráno - jedno kafíčko, abych se probrala. Hned je ten den lepší!
doba kolem oběda - dám si další kafe, abych neusnula.
odpoledne - ááá, ořechová kávička - aspoň mi to učení půjde líp do hlavy.
osm hodin večer - no co, vždyť je to jedno! Stejně mám zítra noční, tak si aspoň přetočím režim.

Každopádně mi bylo posláno varovné video. Co se stane, když začnete pít příliš velké množství kávy? Tak to hned zjistíte! Video je prostě parádní, hrozně jsem se u toho pobavila :-). A podařilo se mi najít i verzi s anglickými titulky - nemusíte mi děkovat :-D.


pokud video nejde, klikněte ZDE

Tak co na to říkáte? Přestáváte s pitím kávy? Já začínám od pondělí! :-D

Domácí arašídové máslo

27. dubna 2015 v 18:06 | Victoria |  Receptíky
Rozhodla jsem se, že vám představím svoji novou lásku. Arašídové máslo! Je prostě skvělé - hodně ho dávám do snídaňových kašiček, ale úžasné jsou i sušenky z arašídového másla :-D.
Dřív jsem ho kupovala ve zdravé výživě, ale sklenička je docela drahá (zhruba kolem 80 Kč). Taky ne vždy člověk trefí na dobrou značku. Nakonec mi jeden prodavač poradil, jak udělat domácí. Vyjde to levněji a navíc je 100% přírodní.

Suroviny:
zhruba 400 g nesolených arašídů
2 lžičky třtinového cukru (nemusí být)Postup:

Není to vůbec nic složitého. Postačí vám k tomu obyčejný tyčový mixér. Prakticky mixujete do té doby, dokud se nevytvoří arašídová kašička. Máslo nemusí být úplně hladké - pokud máte raději variantu crunchy, tak mixujte kratší dobu. Můžete přidat trochu cukru (nebo zvolit zdravější variantu např. v podobě agávového sirupu), také prý není špatné přidat trochu skořice, ale to jsem nezkoušela.
Hotové arašídové máslo nalijte do nějaké sklenice a uchovávejte v lednici. Mělo by v pohodě vydržet měsíc, ale s mou spotřebou je do dvou týdnů pryč :-D.


Ovesná kaše s banánem, semínky (chia, lněné, slunečnicové), konopným proteinem
a hlavně s arašídovým máslem! :-)

Dobrou chuť!

Nejkrásnější klavírní skladby

3. dubna 2015 v 1:12 | Victoria |  Hudba, videa
Jsem dosti prapodivný človíček. V jednu chvíli ujíždím na heavy metalu, pak si pro změnu pustím něco klidnějšího.
Tyto skladby jsou neskutečně úžasné, mohla bych je poslouchat pořád dokola. Když se opravdu zaposlouchám, probudí se mé vnitřní dítě a já skáču radostí. Prostě ta moje melancholická stránka vypluje na povrch :-).
Občas, když překonám své líné já, si vytisknu noty a zkouším danou skladbu hrát na klavír. Musím se pochlubit, nedávno jsem se naučila Jacob´s theme. Je fakt krásná, však uvidíte (vlastně uslyšíte :-D).

A jen tak mimochodem - neděste se, že přidávám článek v tak nenormální hodinu. Prostě trénuju na noční, takže přetáčím režim. Začínám zjišťovat, že mi to docela vyhovuje - v noci je klid a líp se soustředím na učení (EU, OSN, NATO,...). Ale to jsem se zas zakecala, pardon. Příjemný poslech! :-)

1) Jacob´s Theme (poznámka - ne, vážně neujíždím na Stmívání. Ta hudba je jediné pozitivum :-D)


2) Titanic - Rose´s Theme


3) Pearl Harbor


4) Forrest Gump Piano Theme
5) Comptine d´Un Autre Éte (už umím jednu stránku, jo!)7) A Breathtaking Piano Piece


8) Numb


9) In the End


10) Vodník - Kytice


11) The Blue Lagoon


12) Romeo and Juliet


Pečený pstruh se zeleninou

3. dubna 2015 v 0:56 | Victoria |  Receptíky
Miluju ryby! A pečený pstruh? To je ráj na zemi :-). Dneska se s vámi podělím o jeden naprosto úžasný recept, který přitom zvládne i úplný začátečník :-).
Jezte ryby, milé děti. Jsou nejen chutné, ale hlavně zdravé. A pečená zelenina je jen třešničkou na dortu :-D.

Suroviny (pro jednu osobu):
1 pstruh duhový
drcený kmín
sůl
stroužek česneku
máslo
mražená zelenina
bazalka (nemusí být)

Moje poznámka: já zkoušela tento recept nejdříve na obyčejném pstruhovi, ale výborný je i pstruh lososovitý :-).


Postup:
Troubu si předehřejeme asi na 200°C. Mezitím si osolíme pstruha špetkou soli - zevnitř i z obou stran. Stejně tak i okmínujeme, poté ho dáme na pečící papír a položíme ho na plech. Dovnitř vložíme 2-3 lístky čerstvé bazalky, česnek, který však rukou rozmačkáme (stačí jenom trochu, je jen na ochucení) a taky kousek másla (máslo dáme nejen dovnitř, ale položíme ho i na pstruha).
Na plech vysypeme mraženou zeleninu, kterou lehce osolíme a taktéž na ni položíme pár kousků másla.
Pečeme v troubě asi dvacet minut, zeleninu sem tam promícháme. Upečeného pstruha poznáte podle toho, že má bílé oko, které nepraskne. Také jde maso pěkně oddělit od páteře.
Můžete podávat s brambory nebo s chlebem.

Dobrou chuť!

Indecision

3. dubna 2015 v 0:40 | Victoria |  Pár žvástů z mé nevymáchané pusy
Život přináší mnohá rozhodnutí. Některá jsou primitivní, jiná zase těžší. Člověk si pak všechno rozmýšlí, aby náhodou nezvolil tu špatnou cestu. Otázkou však zůstává, jestli ta špatná cesta nakonec nepřinese něco dobrého :-).
U mě se však proces rozhodování prodloužil na několik týdnů, a ani teď si nejsem jistá, jestli jsem zvolila správně. Jedná se samozřejmě o vysoké školy. Zatraceně, jak má člověk vědět, co by ho jednou mohlo bavit? A nejde jen o to - otázkou taky zůstává, zda by mi ten daný obor šel a jestli bych se tím v budoucnu uživila.
Jakous takous představu jsem měla, ale stejně jsem si na to uvařila hrnek dobré kávy a začala prohledávat internet. A světe div se, nakonec jsem si pár oborů přece jen vybrala. Heuréka!

Opravdu dlouho jsem přemýšlela nad žurnalistikou. Psaní mě vždycky bavilo, ale nakonec jsem si uvědomila, že to není jen o tom. Svoje psaní chtě nechtě směřuji spíše pseudouměleckým směrem (povídky, básně atp.) a nejsem si jistá, jak bych zvládala psát třeba takové reportáže, fejetony, sloupky,…
Což o to, všechno se dá naučit, takže psaní by možná nebyl tak velký problém. Pro novinařinu mi však chybí jedna důležitá vlastnost - průbojnost. Nejsem tak "dravá", jak bych měla být. Nedokážu si samu sebe představit, jak dělám s někým rozhovor.
Dalším důvodem je také časová náročnost této práce. Novináři jsou neustále zaneprázdnění, kolikrát pracují i o víkendu, nemůžou se spolehnout na pravidelnou pracovní dobu. Aspoň tak mi to bylo řečeno. V malých redakcích se to prý ještě dá, ale v těch velkých je to masakr. Osobní život jde pak logicky úplně stranou.

Rozhodla jsem se pro jiné, neméně zajímavé obory. Nakonec si budu dávat šest přihlášek a jsem přesvědčena, že tentokrát snad aspoň jedna škola vyjde. Jak jsem se tedy rozhodla?

Psychologie (Ostrava) - hrozně moc bych si přála se sem dostat. Jasně, Ostrava není moc pěkné město, ale tento obor mě vždycky lákal. Mohla bych pomáhat lidem, třeba pracovat s autistickými dětmi.

Předškolní pedagogika (Ostrava) - komu by se nelíbilo pracovat s malými dětmi? Pokud zrovna neřvou, tak jsou docela fajn :-D.

Speciální pedagogika (Brno) - také mě dost láká. Myslím, že by mě to bavilo, navíc má tento obor
budoucnost. Brno už navíc trochu znám, takže další plus.

Anglický jazyk - lektorství (Brno) - ehm, já jako učitelka? Trochu bizarní představa, ale třeba by mi to sedlo :-D. Angličtina mě ale hrozně baví. Je skvělé, když se člověk může dorozumět s cizinci. Jednou bych chtěla aspoň na rok vycestovat do zahraničí (ideálně UK).

Česká filologie se zaměřením na editorskou práci ve sdělovacích prostředcích (Olomouc) - minule mi to uteklo o šest bodů, tak snad to tentokrát vyjde. Nejsem si však úplně jistá, jestli by mě tento obor bavil - člověk se tam dost pitvá v češtině a povinná četba také nezní moc lákavě. Abyste mi rozuměli, já čtení miluji! Ale ráda si vybírám sama, co chci číst. Třeba takovou poezii moc nemusím.


Česká filologie (Olomouc) - tento obor by mě asi k smrti nudil, ale je to spíš taková jistota. Hlásí se tam málo lidí a berou docela dost, takže by pro mě neměl být problém se tam dostat.


No… snad to tentokrát dám. Naštěstí mám dost času se připravit na přijímačky. Držte mi palce!
Design od