Leden 2016

Nový design - Once upon a time

31. ledna 2016 v 12:08 | Victoria |  Oznámení
Jak jste si asi všimli, mám po delší době nový design, tentokrát v zimních barvách. Téma je možná trochu neobvyklé - přála jsem si Emmu a Hooka ze seriálu Once upon a time - ale troufám si tvrdit, že většině z vás to vadit nebude. Respektive nemáte na vybranou :-D. Nový kabátek je prostě nádherný! Moc děkuji Gaz za vytvoření i nastavení. Pokud byste si chtěli také něco objednat, klikněte ZDE. Určitě nebudete litovat :-).


Nový člen rodiny, tentokrát morčecí :-)

28. ledna 2016 v 18:50 | Victoria |  Pár žvástů z mé nevymáchané pusy
Jmenuji se Bonnie a jsem už velká slečna. Mám přesně měsíc a dva týdny, to koukáte, co? Chtěla jsem ještě zůstat s maminkou a sourozenci, ale prý už bylo načase, abych šla do nového domova. Dvouhodinová cesta v krabici byla nic moc, ale nakonec jsme přece jen dorazili. Páníčka vypadá, že je snad hodná, ale i tak jsem se hrozně bála a radši byla zticha. Bylo mi nepříjemné, že na mě pořád sahá někdo cizí. A když na mě jedna paní začala šišlat, tak už jsem toho měla dost a počůrala ji.
Teď už je to ale lepší, protože dostávám spoustu dobrot a občas si s novými členy rodiny i poklábosím.Jak už vám asi došlo, minulý týden jsem přivítala nové zvířecí mimino do rodiny :-). Jedná se o morčecí samičku Us Teddy, takže mám poprvé v životě papírové morče. I když ne že by mi na těch papírech záleželo, to je snad jasné.
Bonnie jsem dostala od sestry a budoucího švagra k 21. narozeninám, které tedy ještě nemám, ale bohužel se neúprosně blíží (jsem tak stará, ach jo). Je to prostě fešanda a má úžasný kožíšek! Jak se vám líbí? Máte rádi morčata? :-)

Česká filologie - jak vypadá můj školní rozvrh? (letní semestr)

26. ledna 2016 v 19:14 | Victoria |  Strasti vysokoškoláka
Nebudu zastírat, že můj život teď vypadá docela tragicky. Znáte ten pocit, když se z vašeho života vytratí jistota? Když nevíte, co se svým životem? Když nevíte, kde (a jak) skončíte? Já jistotu v životě potřebuju. Je pro mě důležité mít pevnou půdu pod nohama a vědět, že můj život někam směřuje.
To je to, co mi teď opravdu chybí.
Zimní semestr na české filologii ukázal, že se na tento obor opravdu nehodím. Já vím, asi vám to leze na nervy, jak to tu pořád řeším. Sama sobě si kolikrát lezu na nervy. Jenže momentálně je to prostě něco, co se snažím vyřešit (leč marně). Moje studijní výsledky jsou vskutku otřesné. Samozřejmě jsem některé předměty zvládla, ale drtivá většina mi dělá problémy. Po půl roce mě asi vyhodit nemůžou, ale jisté je, že se do druhého ročníku nedostanu.
Samozřejmě si budu dávat ještě dvě přihlášky (to už víte), ale je to má poslední šance. Když mě nevezmou, půjdu makat. Problém je, že absolutně netuším, co bych mohla dělat. Představa celoživotní práce u pásu je příšerná. Jasně, práce je práce, málokdo dělá to, co má rád. Ale ve fabrice to fakt není žádná sranda, mluvím z vlastní zkušenosti. Navíc neumím vycházet s lidmi. Nebo spíš neumím zapadnout do kolektivu. Ve škole se se mnou skoro nikdo nebaví, ale jsem si jistá, že ta odměřenost je hlavně z mojí strany. Prostě mám kolem sebe hradbu. A ostatní mě pak vnímají jako namyšlenou, arogantní, nepřístupnou, s kamenným výrazem,… doplňte dle libosti.
Ale snažím se to brát z jiné perspektivy, například jsem se naučila jezdit tramvají, což se v životě hodí :-D. No jo, už radši mlčím.

A jak vypadá můj školní rozvrh na letní semestr? Ano, stále pokračuji ve studiu, přestože vím, že další ročník studovat nebudu. Možná je to zbytečné, ale teoreticky mi některé předměty mohou pomoct u přijímaček. Letní semestr vypadá o něco snesitelněji. Aspoň doufám :-D.

PO:

Španělština pro začátečníky 2 (seminář, 18:30-20:00) - španělština je fajn, navíc je to jediný předmět v pondělí, takže nemusím jezdit už v neděli :-).
Výuka základů španělštiny na základě prvních lekcí 9-15 učebnice Ven 1. Gramatika: časování nepravidelných sloves, participium, předložky a předložkové vazby, systém a minulých časů a jejich používání, stupňování adjektiv apod. Komunikační dovednosti: vyjádření úmyslů, nespokojenosti, pravděpodobnosti, nemožnosti, lhostejnosti, informace o časových údajích, popis dějů v minulosti apod.

ÚT:

Fonetika a fonologie (seminář, 11:30-13:00) - tak tohoto předmětu se upřímně děsím.
Během kurzu student získá ucelenou představu o zvukové stránce češtiny. Bude veden k tomu, aby si osvojil základní odbornou terminologii, způsob praktického přepisu textů, fonetické určování hlásek, rozpoznání a interpretaci hláskových změn v proudu řeči. Zvuková materie je v kurzu nahlížena jak z hlediska empirické (fonetické) stránky jazyka, tak praktické aplikace (ortoepie). V úvodu kurzu je pozornost věnována vztahům různých úrovní zobecnění zvukové stavby řeči. Tyto získané dovednosti jsou nezbytnou výbavou pro studium dalších jazykovědných disciplín.
Cílem kurzu je rovněž seznámit frekventanty s fonologickým pohledem na zvukovou stránku jazyka, představit základní pojmy, se kterými fonologie pracovala a pracuje (kontrast, komplementární distribuce, foném, alofón, fonologický proces, a fonologické pravidlo, neutralizace, přirozená třída, fonologický rys, binárnost, privativnost, hloubková a povrchová fonologická reprezentace). Studenti si vyzkouší aplikaci těchto pojmů na konkrétním jazykovém materiálu.

Fonetika a fonologie (přednáška, 14:00-14:45) - něco si zapíšu, trochu si pospím :-D.
Prostě to, co se bere v semináři, akorát bez praktické stránky.

Vlastní jména v jazykovém systému a v komunikaci (seminář, 15:00-16:30) - Jo, zní to děsně.
1. Vztah obecných a vlastních jmen v jazyce.
2. Křestní (rodná) jména v češtině, jejich původ, nářeční a domácké podoby.
3. Příjmení v češtině, jejich původ a nářeční rysy.
4. Osobní jména v literatuře původní i přeložené. Biblická onomastika.
5. Místní jména v češtině, jejich původ a druhy. Exonyma v češtině.
6. Pomístní jména v češtině, jejich současný výzkum.


ST:

Metody literární historie 2 (seminář, 8:00-9:30) - ale jo, tohle se celkem dá. Snad. Doufám.
Cílem semináře bude navazovat na přednášky z disciplín Metody literární historie a Česká literatura 19. století. Stěžejní metody LH budou aplikovány na konkrétní textový materiál české literatury 19. století. Studenti budou seznámeni s aktuálními problémy a diskusemi české literární historie zaměřené na literaturu 19. století.

Filozofie - společný základ (přednáška, 9:45-11:15) - přinejhorším si pospím :-D.
Cílem kurzu je poskytnout studentům nefilosofických oborů problémový přehled po vývoji moderní filosofie v několika oblastech:
1. Filosofie mysli
2. Filosofie jazyka
3. Filosofie a společenské vědy
4. Neformální logika a teorie argumentace

Prozaická tvorba edice Život kolem nás (seminář, 16:45-18:12) - Tak nějak netuším, co od toho očekávat.
Prozaická tvorba edice Život kolem nás.
Seznámit studenty s prozaickou tvorbou české literatury šedesátých let, zejména s tehdy novou generací autorů, kteří své debuty (menší prozaické útvary - novela, povídka, cestopis, experimentální črta a reportáž) publikovali především v nově založené edici Život kolem nás (nakladatelství Československý spisovatel).

ČT:

Reflexe židovství v české poválečné próze (seminář, 8:00-9:30) - jediný seminář, na který se opravdu těším. Tohle téma mám ráda.
Cílem semináře bude nalézat a interpretovat různé způsoby ztvárnění židovské tematiky v naší poválečné literatuře. V dílech, která spadají především do tzv. druhé vlny próz reflektujících válečnou zkušenost, si ukážeme problematiku židovství v širším kontextu otázek viny a její (ne)promlčitelnosti, trestu, svědomí, vztahů nežidovské většiny k židovské menšině na území protektorátu, Slovenského štátu i v koncentračních táborech. Pozornost bude věnována i formální stránce prózy; výběr jednotlivých titulů byl motivován snahou postihnout různorodé aspekty téhož tématu (pohled lyrizující, objektivizující, humoristický, s prvky napětí apod.). V závěrečném semináři si představíme některé z filmových adaptací uvedených děl.

Česká literatura 1 (přednáška, 11:30-13:00) - jo, není nad povinnou četbu.
Přednáška postihuje hlavní vývojové tendence české literatury národního obrození a 2. poloviny 19. století, akcentuje nové interpretace děl české literární klasiky.

Tak to je můj "krásný" rozvrh. Nevím, už je mi to nějak jedno. Angličtinu si nakonec dávat nebudu, protože jsem se za celý zimní semestr nenaučila nic nového. Prostě mi přijde zbytečná, ale to vysvětlím v nějakém jiném článku. Navíc bych si ji musela dát v úterý ráno a já nejsem sebevrah. Fakt nehodlám být celý den ve škole :-D.
Jsem zvědavá, jestli se mi rozvrh ještě nějak změní, ale myslím, že je to zatím finální verze. Uvidíme.

Ještě bych chtěla dodat, že sylaby předmětů samozřejmě nejsou z mé hlavy.
Pokud byste se chtěli kouknout na stránky mé školy, klikněte ZDE.

Čokoládovo-citrónové sušenky

17. ledna 2016 v 11:26 | Victoria |  Receptíky
Zjistila jsem, že mít spolubydlící není až tak zlé. Samozřejmě mi občas leze na nervy (a já jí), ale spolubydlení má jednu obrovskou výhodu: můžete si vyměňovat recepty :-D. A když mi jednou dala ochutnat úžasné čokoládovo-citrónové sušenky, bylo jasno. Tento recept musím mít!
A taky jsem ho dostala, ale to už vám asi došlo :-D.
Zcela vážně a upřímně, jsou to ty nejlepší sušenky, jaké jsem kdy upekla. Alespoň podle mého názoru, ale rodina byla taky nadšená, takže úspěch je potvrzen. Kombinace čokolády a citrónu je prostě božská! :-)
Tak jdeme na to!


Potřebujeme:
125 g másla
1/3 hrnku třtinového cukru (já dala cukr krystal)
kůra z dvou bio citrónů
1 lžíce vanilkové esence nebo semínka z vanilkového lusku (já dala to druhé)
1 hrnek prosáté mouky (celozrnné nebo hladké)
1 lžička prášku do pečiva
120 g nastrouhané čokolády (já ji jen nasekala, jsem holt líný tvor :-D)Postup:
Ušlehejte změklé máslo s cukrem do pěny, přidejte vanilku a kůru. Opatrně vmíchejte prosátou mouku s práškem do pečiva a čokoládou. Troubu předehřejte na 180°C.
Dva plechy si vyložte pečícím papírem nebo vymažte. Z těsta tvarujte kuličky velké tak 1,5-2 cm v průměru, nebo tvořte kopečky ledabyle lžičkou. Nechte dostatek prostoru mezi jednotlivými kousky, protože se při pečení roztečou a spekly by se. Pečte 15 minut.

Dobrou chuť!

Zdroj: TADY

Strasti vysokoškoláka 3

8. ledna 2016 v 22:49 | Victoria |  Strasti vysokoškoláka
Čas od času mě přepadne extrémně pozitivní nálada. Tento stav sice netrvá dlouho, ale opravdu si ho užívám. Ne, vůbec to nesouvisí s odkladem jedné zkoušky o týden, čímž jsem si zvýšila šance na úspěch u oprav dalších dvou zkoušek :-D. Už mě dokonce napadlo, že mám snad bipolární poruchu či co :-D. Jo, měla bych přestat hltat články o psychologii - pak jenom přemýšlím, jestli danou poruchou netrpím taky :-D.

Uvědomila jsem si, že Česká filologie je obor naprosto k ničemu. Nemám pro to žádné nadšení, nebaví mě řešit, proč se CH píše jako C+H. Spolužáci jsou z 90% magoři, kteří češtinou prostě žijí. A já si pak samozřejmě připadám totálně neschopně (respektive jako největší debil). Takže jak to se mnou teď bude? Rozhodla jsem se, že si podám naposledy další dvě přihlášky na VŠ. Konkrétně se jedná o obory Speciální pedagogika - andragogika a Předškolní pedagogika. Trochu mě děsí pomyšlení, že budu muset podstoupit foniatrické a logopedické vyšetření, ale snažím se odpoutat od strachu a brát to spíš jako novou a zajímavou zkušenost. Tak snad zůstanu ve svých názorech stálá a nezměním zase názor.

Poslední hodinu úvodu do literární teorie nám pan učitel říkal, kdy budou zápočtové termíny. K mému překvapení se na mě chvíli zamyšleně díval a pak řekl:
"Slečno, proč se tváříte tak nešťastně?"
Ehe? Ale to je můj obvyklý výraz!

Metody literární historie:
Učitelka rozdávající "přečtené" elaboráty o Macurovi: "Některé práce byly lepší, jiné horší, ale všem jsem to nakonec dala. Rozhodla jsem se, že vám do toho nebudu zasahovat, nic jsem vám tam nevpisovala."
No jasně. Chtěla bych vidět, jak čte minimálně 40x deset stran o Znamení zrodu. Vždyť by se z toho zbláznila :-D. Nebo by si musela dát při opravě panáka (flašku) vodky :-D.

Miluji olomoucké parky! Je krásné sledovat, jak děti skáčou v listí, závidět pejskařům nebo být fascinována veverčím tancem. Už se těším, až se na jaře přidám k těm šílencům, kteří chodí běhat. Snad mi to nadšení vydrží :-D.

Dobrý deň. Mňa zavut Viktorie. Očeň prjátno. Ja izučáju českyj jazyk. Moja mama rabótaet na závodě. Jijo zavut Emílie. Ona malinkaja a krasívaja. Moj atěc tóže rabótaet na závodě. A kak tibja zavut? Što tvoji radítěli dělajut?
To čumíte, jak umím rusky, že? :-D. Jo, stále zírám, že jsem udělala zápočet :-D. Teď pořád přemýšlím, jestli si ji dát i v letním semestru :-D.

Úvod do studia jazyka - zápočtový test:
Jaký je prajazyk románských jazyků? No přece latina, ty debile! Kéž by mi to při tom testu došlo. Ach jo. A to jsem si fakt věřila, že to dám. Místo učení jsem měla jít spát, dopadlo by to stejně.

Už nikdy si nebudu kupovat trdelník na vánočních trzích! Deset minut jsem poslouchala prodavačku, která si stěžovala na svou dceru. Jak ji už několikrát vyhodili ze střední, jak se pořád fláká a jak nechápe, že je máma musí nějak uživit. Proč mi to ksakru říkala? Nejspíš doufala, že dostane pěkně tučné dýško. Tak jsem ji nakonec politovala a popřála hodně štěstí.

Je trapné jít několikrát do týdne na kávu do Tchiba? :-D Začínám se děsit toho, kdy se mě zeptají, jestli chci to, co obvykle :-D. Já bych dokázala přežít jenom na kávě, pokud by byla z Tchiba :-D.

Někdy na začátku prosince jsem šílela z prezentování své práce v lexikologii. A rada mojí sestry?
Cituji: "Jsi miloučká, hoď psí pohled." :-D

Knižní novinky 8

7. ledna 2016 v 14:14 | Victoria |  Knižní novinky
Dlouho tu nebyly knižní novinky, že? Naposledy někdy v říjnu, takže jsem to samozřejmě musela napravit :-D. Něco jsem našla pod stromečkem, něco dostala, ale nakonec jsem nejvíc knih koupila u Dobrovského a v Levných knihách. A co jsem ulovila tentokrát? Pojďte se mrknout!

The sound of thunder (Wilbur Smith) - jo, můj táta (nečtenář) nakupoval v Levných knihách :-D. Ale já jsem ráda, aspoň si procvičím angličtinu. Jen kdybych tomu rozuměla :-D.Piráti! Dobrodružství s vědátory (Gideon Defoe) - tuhle knihu jsem dostala od kamarádky, tak jsem zvědavá. Má to být svým způsobem parodie, aspoň tak jsem to pochopila. Smíchu není nikdy dost :-).Vládce duchů (Derek Meister) - další kniha od tatínka. Fantasy mám ráda, takže se na to docela těším. Akorát jsem zjistila, že to je poslední díl z trilogie :-D.Vymítač duchů (Derek Meister) - ano, to bych nebyla já, abych se to nesnažila napravit. Teď mi ještě chybí první díl, tak snad na něho časem v Levných knihách narazím :-D.Deklarace smrti (Gemma Malley) - opět Levné knihy, prostě jsem ji tam nemohla nechat. Zní to jako úžasné fantasy. Nebo sci-fi? Těžko říct, když se to odehrává v r. 2140. Deklarace každopádně přijde velmi brzy na řadu :-).Hunger games - síla vzdoru (Suzanne Collins) - poslední díl mi chyběl, takže jsem fakt šťastná, že jsem si ho konečně koupila. Asi si ho brzy přečtu. Zase :-D.Veronika se rozhodla zemřít (Paulo Coelho) - moje první kniha od tohoto spisovatele, takže vůbec nevím, co od toho mám čekat. Pro knihu jsem se rozhodla na základě filmu, který je vážně parádní! Je to příběh o ženě, která se neúspěšně pokusila o sebevraždu. Prostě psychologické drama.Sokrates (Dan Millman) - ne, není to žádný příběh o Sokratovi, jak ho všichni známe. Pokud jste nečetli Cestu pokojného bojovníka, tak vám to asi nic říkat nebude. Já jsem však na tuto knihu velmi, velmi zvědavá :-).Proměna a jiné povídky (Franz Kafka) - no jo, klasika. Ale Proměna se mi velice líbila. I když je fakt, že Kafka byl svým způsobem magor :-D.A nakonec úplně nejlepší novinka, i když ne tak úplně knižní :-D. Znáte Once upon a time? Třeba se vám vybaví řetízek s labutí, který nosí Emma Swanová. Tak přesně tenhle jsme si se sestrou objednaly, abychom měly něco stejného :-).
Je prostě neskutečně nádherný! Překvapilo mě, že přišly docela rychle. Pokud byste si ho chtěli také objednat, mrkněte se SEM. Mají tam vážně krásné věci :-).Omlouvám se, že nemám řetízek vyfocený, ale mé fotky jsou téměř vždy nekvalitní.
Google je větší jistota :-D.


P.S. Omlouvám se za velikosti obrázků, ale vážně netuším, proč nejdou zmenšit.
Design od