Máte nějaký dotaz, připomínku či
konstruktivní kritiku?
Piště na victorias-stories@seznam.cz --- Najdete mě také na Databázi knih

Proč (ne)jít na Českou filologii

11. května 2016 v 14:10 | Victoria |  Strasti vysokoškoláka
Většina z vás nejspíš ví, že jsem tento rok studovala v Olomouci obor Česká filologie na Filozofické fakultě UP. Bohužel musím říct, že mi tento obor absolutně nesedl. Většina předmětů mě nebavila a kolikrát jsem danou látku ani nechápala. Člověk by řekl, že na češtině není nic těžkého. Vždyť se jedná jen o gramatiku a povinnou četbu, ne? Není to pravda. Proto jsem se rozhodla, že napíšu článek právě o tomto oboru, abyste si udělali aspoň malou představu o tom, jak to na ČF chodí.

Tak jdeme na to!


Klady:

1. Každá látka se probírá opravdu do hloubky. Budete vědět o češtině věci, o kterých ostatní nemají ani ponětí, což může být docela dobrý pocit.
2. Velké množství volitelných předmětů. Tenhle bod je obzvlášť lákavý, protože se na ČF vyučují i předměty jako je tvůrčí psaní, reflexe židovství v české poválečné próze, česká sci-fi v kontextu světové fantastiky, bible jako literární text, vlastní jména v jazykovém systému a komunikaci, literatura pro děti a mládež, časopisecké praktikum, četba staročeských textů, čeština za socialismu, základy latiny pro bohemisty a spoustu dalších.
3. Velké množství cizích jazyků, které se můžete naučit. Ano, můžete si zvolit klidně i tři a více cizích jazyků, to vůbec není problém. Na výběr máte např. španělštinu, francouzštinu, angličtinu, ruštinu, nizozemštinu, hebrejštinu, polštinu, němčinu, čínštinu, japonštinu, korejštinu, italštinu, portugalštinu a další.
4. Povinná četba. Tohle má své výhody i nevýhody. Měli byste vědět, že budete opravdu HODNĚ číst. A rozhodně nečekejte světovou literaturu. Ale pokud čtete rádi a jste rychlí čtenáři, nebudete mít problém.
5. Sebeprezentace a zlepšení komunikačních dovedností. Tohle je dost rozporuplný bod. Někteří to berou jako klad, jiní jako zápor. Každopádně si myslím, že umět mluvit před lidmi není na škodu, i když je to kolikrát dost stresující. Připravte se na to, že skoro v každém semináři budete muset mít referát nebo nějaký projekt. A ne vždy je příprava lehká.
6. Různé přednášky a besedy. Já například měla možnost účastnit se besedy se spisovatelem Michalem Vieweghem, což byla vážně skvělá zkušenost.
7. Jazykové a literární soutěže.
8. Potkáte zde spoustu lidí s podobnými zájmy. Většina spolužáků ráda čte a píše.

Zápory:

1. Pokud nejste totální nadšenci do češtiny, tak budete u povinných předmětů trpět. Třeba taková fonetika a fonologie. Nebo lexikologie. Nebo úvod do literární teorie, to byl naprosto děsný předmět. Například já z duše nenávidím poezii. A co jsme dělali v již zmíněném úvodu do literární teorie? Poezii, jak jinak. A styl základní a střední školy fakt nečekejte, tady se to rozebírá opravdu podrobně. Stejně je to i u ostatních předmětů. Čekejte i odborné předměty jako je staroslověnština, historická mluvnice češtiny, morfologie apod.
2. Profesoři své předměty milují. Ano, já jim přeju, že je to baví. Ale od vás očekávají stejné nadšení - to vlastně souvisí ještě s prvním bodem. A taky očekávají, že budete vědět spoustu věcí ze střední školy, hlavně co se týče jazykové terminologie.
3. O literatuře se skoro neučíte. Učíte se o tom, jak přemýšleli spisovatelé. Sledujete vývoj žánrů. Zabýváte se literární teorií, kritikou a historií. A musíte číst hodně ukázek, což může být pro někoho problém.
4. Hodně čtete. To samozřejmě může být klad, ale pokud jste pomalí čtenáři (jako já), máte velký problém. Mně se čtení na nějakou dobu docela zhnusilo. Tedy to je možná trochu silné slovo, ale zkrátka mě přešlo to nadšení. Na povinnou četbu jsem se už totálně vykašlala, protože vím, že bych to stejně nestihla přečíst. Navíc máme v povinné četbě i hrůzy jako Slávy dcera, Rukopis královedvorský a zelenohorský a třeba i Ohlas písní ruských/českých. Dohromady bychom měli za letní semestr (což jsou asi 3 měsíce) přečíst 30 knih. Plus knihy do seminářů a na referáty, což není žádná sranda.
5. Čtete hodně odborné literatury. A většinou se jedná o takovou literaturu, kterou máte problém pochopit. Já samozřejmě vím, že v každém oboru se musí číst odborná literatura. Ale přijde mi, že třeba u takové psychologie je to o hodně srozumitelnější, než u češtiny. A kromě odborné literatury byste se měli naučit pracovat i se slovníky - na tohle hodně učitelů klade důraz.
6. Dost mizerné uplatnění po vystudování. Ano, tady trochu předbíhám. Ale pokud chcete studovat ČF, měli byste vědět, že nemusí být zrovna lehké sehnat práci v oboru. Můžete dělat editora, pracovat v nakladatelství nebo si udělat pedagogické minimum. Jinak to není žádná sláva. Takže i tohle je třeba zvážit.
7. Když něco nevíte, vypadáte jako blbci. Ano, s tímhle bodem možná přeháním, ale bohužel je to tak. Možná je to takhle i u jiných oborů, těžko říct. Prostě když jsem něco nevěděla, tak na mě ostatní koukali jako na blbce. A stejně tak i učitel, který měl samozřejmě potřebu to hlasitě okomentovat.
8. Pitváte se v češtině. Doslova. Rozebíráte úplně všechno, co jde. Když to někoho baví, je to fajn. Když ne, nastane problém.

To by bylo ode mě asi vše. Ještě bych chtěla dodat, že každý obor má samozřejmě své klady i zápory. Neříkám, že Česká filologie je špatný obor. Mám kamarádku, která tenhle obor vystudovala a milovala ho. Musíte se řídit svou vlastní intuicí. Takže pokud vás čeština opravdu zajímá, směle do toho. Pokud máte nějaké pochybnosti, raději zkuste pouvažovat o nějakém jiném oboru.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Čteš rád/a?

Miluji to! 86.8% (131)
Celkem ano 6.6% (10)
Nepřeháním to 2.6% (4)
Moc ne 0.7% (1)
Nenávidím to! 3.3% (5)

Komentáře

1 Terka Terka | E-mail | Web | 11. května 2016 v 16:34 | Reagovat

Zabij mě, padělané rukopisy bych si přečetla docela ráda... :D Já jsem relativně rychlý čtenář, ale kdybych měla do školy přečíst třicet knih, tak nečtu nic jiného a čtení by mě asi pěkně rychle omrzelo.

Taky si myslím, že odborná literatura v psychologii je snadnější... ono na ČF prostě berou hodně důraz na to, aby měli studenti velkou slovní zásobu, no.

S tou prací je to děs. Kdybych to věděla, dám si přihlášku na ČF s editorstvím, to bych pak alespoň třeba mohla do nakladatelství. Nicméně když chce člověk učit, je zbytečné jít na ČF, jelikož to není peďák, ale filda...

S tímhle bodem naprosto souhlasím! :D Nejhorší zmíněný Úvod do literární teorie, jak mě tam mučil s tou blbou poezií! Fakt nenávidím poezii... :D já měla dojem, že ty ji máš docela ráda, když ji píšeš... :D

Já bych ještě dodala, že pokud chce člověk spáchat sebevraždu, ať se přihlásí na ČF v kombinaci s Politologií a evropskými studii... :D to je fakt na kulku do hlavy. :D

Nicméně, k samotné ČF jsi kladů moc nenapsala, volitelné předměty a jazyky jsou všude na UPOLu... :-)

2 Victoria Victoria | 12. května 2016 v 21:53 | Reagovat

[1]: Tak o slovní zásobu zas tak nejde. Já myslím, že každý, kdo chce studovat VŠ, by slovní zásobu měl mít. Jde spíš o ten obsah, který je děsně nudný a pro mě místy nesrozumitelný. Viz Znamení zrodu :-D.

Člověk může učit i s ČF :-). Jak už jsem psala, můžeš si udělat pedagogické minimum.

Ehm... neřekla bych, že píšu poezii. Píšu blabásně :-D. A většinou se jedná o jakési duševní průjmy, pokud to takhle mohu říct :-D. Takže ne, poezii vážně ráda nemám! Jen ji ráda píšu :-D.

Neřekla bych, že je ta Politologie tak špatná :-D. Tobě nevyhovovala, ale někoho by to třeba bavilo...

Řekla bych, že jsem napsala kladů dost...

3 Blondie Blondie | Web | 13. května 2016 v 2:45 | Reagovat

Spousta kladů a záporů sedla i na mě :D a to studuju právo. Jak říkáš, je to o člověku a jeho vlastním vztahu k věcem. Možná je to i tím prvákem. Nevím, jak časté to je, ale u nás je minimálně polovina předmětů jakýs povinný základ, který je sice k ničemu, málokoho baví, ale z nějakého důvodu se na tom trvá.
Jako ty čteš padělané rukopisy se mi hrabeme v prvorepublikových zákonech. K čemu mi budou rozluky katolíků z dvacátých let opravdu netuším :-D

Chystáš se tedy změnit školu?

4 Victoria Victoria | 13. května 2016 v 9:42 | Reagovat

[3]: Ano, pokud to vyjde, tak budu studovat Speciální pedagogiku - vychovatelství :-).

5 Karin Karin | Web | 13. května 2016 v 10:56 | Reagovat

No a já jsem ta, co tu školu milovala :) asi jsem se naučila povznést se nad předměty co mě nebavily (i když jsem nadávala jak špaček) a hlavně jsem měla báječnou studijní společnici, kamarádku, se kterou jsme to prostě všechno zvládly a jedna druhé pomáhaly. To asi taky dělá při studiu hodně. Tak já napíšu článek, proč milovat českou filologii s editorstvím :D mimochodem teď při čekání na mimčo si dočítám knížky, co mě zaujaly, třeba Mrštíkovu Santa Luciu. Jo, asi jsem nějak narušená :D

6 Rezzy Rezzy | Web | 17. května 2016 v 10:12 | Reagovat

Fííha, no myslím, že vysoká škola pro mě prostě není. Obdivuju všechny vysokoškoláky, zvlášť tedy některé šílené obory :-D A tohle teda docela šíleně zní no...
Děkuji za milý komentář :-) Já mám pocit, že ti moji osmáci nespí nikdy. Jsou v klidu občas tak na pět minut a pak zase běhají v kolotoči jako blázni. Naštěstí spím tvrdě, tak mi to nevadí :-D Jen občas musím namazat to kolečko, aby nevrzalo... a jinak se to dá :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama