Leden 2017

Americká hospodyňka

1. ledna 2017 v 23:11 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Helen Ellis
Počet stran: 151
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2016"Vtipná, svižná a rozkošně pomatená sbírka povídek
zasazená do temného světa rodinného života."

Těžko říct, čím mě Americká hospodyňka upoutala nejdřív. Snad to byla anotace, která slibovala povídkovou jízdu s nádechem černého humoru, nebo snad nádherná sametová obálka, znázorňující moderní a nezávislou ženu. Myslím, že to byla kombinace obojího. Americké hospodyňky totiž nejsou žádné domácí puťky, které budou stát celý den u plotny. Vypadají skvěle, umí upéct koláč a v případě potřeby i vraždit. Zkrátka ženy, které se nebojí ničeho!


Kniha je složena celkem z dvanácti povídek. A můžete si být jistí, že každá je originál! Některé byly slabší, jiné zase lepší, ale tak už to u povídek bývá. Chcete nakouknout do života těchto nezávislých žen?

První povídka (Co celý den dělám)
Úvodní povídka je sice kraťoučká, ale docela se mi líbila. Jak už nadpis napovídá, jedná se o den dokonalé Americké hospodyňky, která si kromě úklidu najde čas i na přemýšlení o vážných věcech, mezi které patří např. obrázek na Twitteru a žehlení vlasů.

Druhá povídky (Válka s táflováním)
Jedná se o e-mailovou konverzaci dvou sousedek. Nejdříve jsem povídku moc nechápala, respektive jsem se v tom trochu ztrácela, ale pak jsem se dost dobře bavila. Zkrátka na sousedky by si měl člověk dávat pozor. Ne vždy jsou tak milé, jak se tváří…

Třetí povídka (Hledání pokladů s hvězdami)
Dle mého názoru to byla nejlepší povídka z celé knihy. Byla asi nejdelší, takže hospodyňky dostaly opravdu dost prostoru. Zapomenutá spisovatelka se přihlásí do televizní soutěže, aby znovu zaujala své čtenáře. Má vůbec šanci mezi tolika různorodými lidmi? Ona, obyčejná spisovatelka? Výsledek vás možná překvapí. Opravdu výborná povídka!


"Vypadá to, že pokud nejsme vzteklí opilci, jsme my spisovatelé nudní. Kdo bude fandit mně, ženě, která během prostojů čte tlusté svazky ruských spisovatelů pod tlumeným světlem obývacích pokojů v penzionech?"

(str. 52)

Čtvrtá povídka (Tajný jazyk jižanské dámy)
Kdo nikdy nepoužil tajný jazyk? Americké hospodyňky ho taky mají. Jelikož často chodí do společnosti, musí umět patřičně konverzovat. A když se v jejich kruzích objeví nějaký nevítaný host, je tajný jazyk skoro nutností! Je to zkrátka umění - pomluvit někoho, aniž by o tom dotyčný věděl.


Pátá povídka (Ahoj! Vítej v knižním klubu)
Pokud se chcete dostat do Knižního klubu, musíte splňovat nejedno kritérium. Takhle bych asi charakterizovala tuhle povídku. Musím říct, že si stále nejsem jistá, jestli jsem ji správně pochopila. Byla opravdu originální. Tak originální, že jí to možná uškodilo.

Šestá povídka (Pasovač)
Šílená povídka, u které jsem umírala smíchy. Jedná se o jakéhosi super muže, který vám vybere dokonalou podprsenku. Mrknutím oka zhodnotí vaše prsa a máte vystaráno. Jen jeho manželka nebyla moc nadšená, ale to už je riziko povolání.

Sedmá povídka (Jak být velká dáma)
Tak trochu nicneříkající povídka. Řeší se tam prakticky jen to, jak být dokonalá. Co dělat, nedělat a další věci. Ale místy jsem se bavila.

Osmá povídka (Jak být příznivcem umění)
Zkrátka další návod, tentokrát se týkal psaní. Nemůžu říct, že by se mi tato povídka nějak extra líbila, ale zaujalo mě nové a vylepšené přikázání.


"Nepovýšíš psaní nad své zdraví.

Nesrovnáváš tempo svého psaní se Stephenem Kingem.

..."

(str. 97)


Devátá povídka (Mrtví vrátní)
Dokonalá hospodyňka si ví rady za každé situace a dokáže se vžít do své role. A je přece jedno, jestli se jedná o roli pilné ženušky, která peče sušenky, či o chladnokrevnou vražedkyni. Zvládnout se dá přece obojí, stačí jen chtít.

Desátá povídka (Ochrana malé královny krásy)
Musím se přiznat, že až po nějaké chvíli jsem si uvědomila, že Americká hospodyňka mluví k dítěti. Vlastně se jedná o malou holčičku, která se účastnila takové té praštěné soutěže krásy. Co se s takovou holčičkou stane? To se dočtete v této povídce. Jako celek mi však nepřišla moc vtipná. Spíš byla dost na zamyšlení…

Jedenáctá povídka (Nauč se to od koček)
Výborná povídka! Kočky jsou zvířata, od kterých bychom se vážně mohli něco naučit. Jsou své a často si dělají, co chtějí. I když je to třeba šlofík na vypraném prádle.

Dvanáctá povídka (Mou knihu vám přináší dobří lidé z Tampaxu)
Ano, čtete správně. Jedná se o příběh spisovatelky, která spolupracuje s firmou Tampax. Snad vám nemusím popisovat, co tahle firma vyrábí. Co ale se spisovatelkou, které se moc psát nechce? Pomůže trocha domlouvání a únos manžela?

Můj názor:
Musím říct, že kniha byla dost zvláštní. Možná jsem ji jen špatně pochopila, těžko říct. Nebo jen nechápu tento druh humoru. Na druhou stranu byly povídky opravdu originální a u některých jsem se fakt zasmála. Myslím si, že je to jako sázka do loterie. Někomu kniha sedne, někomu zase ne. Nejlepší asi bude, když si názor na knihu uděláte sami.


Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Omega.

Americkou hospodyňku můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Omega
nebo na e-shopu knihkupectví Knihy Dobrovský.
Design od