Logan: Wolverine aneb Kterak Logan ztratil dech

5. května 2017 v 23:29 | Victoria |  Filmíky

Upozornění: tato recenze obsahuje spoilery!

Musím říct, že jsem se na nového Logana velice těšila. Nejsem nějaký šílený nadšenec do Marvelovek, ale X-Meny jsem si dost oblíbila. No řekněte, komu by se nelíbilo mít nějakou super schopnost?
A když jsem slyšela ze všech stran samou chválu na nejnovější díl, bylo rozhodnuto! Celá nedočkavá jsem tedy vyrazila do kina a těšila se na výjimečný filmový zážitek. A výjimečný opravdu byl. Jen ne tak, jak byste asi očekávali…Režie: James Mangold, Hudba: Marco Beltrami, Hraji: Hugh Jackman, Patrick Stewart, Boyd Holbrook, Dafne Keen,...
USA, 2017, 137 min

Nejdříve tedy krátce k ději. Kdybych to měla říct hezky stručně, Logan (Hugh Jackman) ztrácí svou super nesmrtelnost a pomalu se z něho stává stařík, který tak trochu ztrácí dech. Adamantiové drápky už nejsou tak cool jako obvykle a rány se nezacelují… no koho by to nenasralo? Logana tedy určitě jo - soudím tak podle jeho "fuckování", které se libozvučně nese celým filmem. Tak či onak, Logan se prostě snaží ignorovat fakt, že už je rok 2029 a prostě přesluhuje. A pak se tu objevuje další problém, a tím je absence mutantů. Divákům zřejmě musí stačit jakási domněnka, že mutanti vymřeli nebo co. A noví už se zřejmě nerodí. Nikdo neví, co se stalo. Nejlogičtější vysvětlení je, že za všechno mohou lidé, ale i tak to člověk moc nechápe. Nakonec se však ukáže, že pár mutantů přece jen existuje. Jedním z nich je můj oblíbenec Charles Xavier (Patrick Stewart), na kterém se však taky podepsal čas a prostě trochu zblbnul. Respektive nejnebezpečnější mozek světa onemocní, což je dost na houby. Tím dalším mutantem je Loganova dceruška (Dafne Keen), která je výsledkem podivného experimentu. No a nakonec se ukáže, že mutantů je vlastně spousta, takže krize zažehána.
Abych to trochu zkrátila, objeví se tam pár padouchů, kteří se snaží získat zpět svůj produkt - tedy malou Lauru. Takže Logan, profesor a dceruška neustále zdrhají, pak chvíli bojují, pak zase zdrhají (a tak to pokračuje pořád dokola), až nakonec dojde k rozhodující bitvě. Tož tak.A teď přijde na řadu trocha kritiky. Ale jen trošku. Trošičku.

Na začátek musím říct, že to byl masakr jak sviňa. Prostě nejkrvavější X-Men v dějinách. Abych to uvedla na pravou míru. Logan je známý svou… ehm… impulzivností, ale tohle už tvůrci dost přehnali. Já chápu, že to je akční film (nebo si spíš na akční film hraje), ale tady hlavy jen létaly. Zkrátka to mělo spíš rušivý efekt. A dost mě překvapilo, že malá Laura byla kolikrát mnohem surovější, než samotný hlavní hrdina. Ale fajn, někomu se krev a useknuté končetiny mohou líbit.

Rušivý efekt však nemělo jen přehnané násilí, ale také jakási překombinovanost. Hlavně s tím super mutantem to bylo tak trochu přetažené za vlasy. A mám pocit, že zrovna tohle si vypůjčili z prvního Wolverina (nebo se alespoň kapku inspirovali).

Další problém je tempo filmu. Jak už jsem napsala výše, měl by to být akční film, ale přitom akční vůbec nebyl. Nevím jak ostatní, ale já se místy dost nudila. Prostě zdrhali, pak létaly ty hlavy, pak zase zdrhali. Sem tam dali nějaký vtípek na odlehčení, ale stejně se to táhlo jako žvýkačka. Dost k tomu přispěla i pochmurná atmosféra a (alespoň pro mě) nezáživné prostředí, ale chápu, že zrovna tohle byl účel - přece jenom tam má být jistý náznak té apokalypsy.

A teď další věc, která mě štve ze všeho nejvíc. Co se ksakru stalo s X-Meny? S Raven, Beastem a dalšími? Co se stalo s neporazitelným Erikem? Co se stalo s Charlesovou školou? Tyhle nezodpovězené otázky mě děsně rozčilují. Pořád přemýšlím, jestli ve filmu přece jen nebyl nějaký náznak vysvětlení, ale fakt si nevzpomínám.

A poslední věc, která mě dorazila, byla smrt profesora. Že umře Logan, to jsem tak trochu tušila. Ale co to udělali chudákovi Charlesovi? Jeho postava tam byla bohužel naprosto zbytečná, takže jsem aspoň doufala, že bude mít nějaký důstojný konec. Nečekala jsem nic sluníčkového, ale když už měl umřít, tak rozhodně ne takhle. A kromě jeho smrti mě štval i nevyužitý potenciál. Zřejmě tam byl jen kvůli tomu, aby pronesl nějaký ten vtípek. Prostě… radši bez komentáře.


A teď pozitiva. Nebude jich bohužel mnoho.

Nejvíce musím vyzdvihnout herecký výkon Dafne Keen, která svou postavu zahrála bravurně! Snad jí ten nasraný výraz nezůstane, jinak se ta holka v životě nevdá. Rozhodně jsem zvědavá na její další role.Potěšilo mě, že Logan zemřel docela důstojně (když už to odnesl chudák Charles). Osobně si myslím, že lepší rozloučení si herec se svou postavou nemohl přát. Ano, Logan sice umřel v děsných bolestech, ale alespoň někoho zachránil. Takže jo, tohle beru.


Vím, že jsem tu už naťukla zbytečnou přítomnost Charlese Xaviera, ale co musím pochválit, je právě ta jeho "demence" či co to vlastně bylo. Dalo to tomu filmu realistický nádech. Prostě to vědomí, že ani největším mozkům se nevyhýbají nemoci. A pak ty časté Charlesovy proslovy o tom, jak by chtěl prožít zbytek života někde v klidu. To se mi líbilo. Depresivní, ale drsně reálné.

Co víc k tomu říct? Osobně si myslím, že se tento film zbytečně přeceňuje. Nejspíš je dobře, že Wolverine skončil, protože Logan už opravdu ztratil dech. Na druhou stranu si myslím, že každý věrný fanoušek by měl tento film povinně zhlédnout. Jedná se prostě o poslední rozloučení. A to je myslím něco, co si Hugh Jackman opravdu zaslouží.

Hodnocení na čsfd: 87%
Moje hodnocení: 60%
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jane Jane | 6. května 2017 v 9:58 | Reagovat

Film jsem BOHUŽEL viděla. Myslím si, že než tohle, tak neměli natočit nic a nadobro se na to vykašlat. Celý film byl divný, nudný, zbytečně krvavý a zdlouhavý. Škoda času v kině (a to jsem se vážně těšila).

2 Blondie Blondie | Web | 7. května 2017 v 14:17 | Reagovat

Osobně si myslím, že Marvel hodně ztrácí tím, že zbytečně natahuje děje místo aby končil v nejlepším :-?

3 Jane Jane | 7. května 2017 v 20:13 | Reagovat

[2]:Souhlasím

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Design od