Medová smrt

3. června 2017 v 14:15 | Victoria |  Čtenářský koutek
Autor: Hanni Münzer
Počet stran: 346
Nakladatelství: Omega
Rok vydání: 2017


"Jak daleko zajde matka, aby ochránila svou dceru?
Jak daleko zajde dcera, aby pomstila svého otce?
Přežije hluboká a strhující láska několik generací a zacelí staré rány?"


Když jsem viděla, že Omega vyhlásila konkurz na Medovou smrt, byla jsem si jistá, že to bude kniha přesně pro mě. Samozřejmě jsem nemohla tušit, jestli budu mít štěstí, ale věděla jsem, že si knihu rozhodně musím přečíst. Mám ráda knihy s tématem druhé světové války a tato vypadala velice zajímavě. I obálka slibovala, že se v knize ukrývá nádherný příběh.
Můžeme na ni vidět sympatickou a na první pohled odhodlanou ženu, která kráčí směrem k Braniborské bráně v Berlíně. Že se jedná o příběh ze druhé světové války, nám napovídají červené prapory s hákovým křížem. Ale teď už k ději!

Když čtenář otevře knihu a dá se do čtení, možná ho překvapí, že kniha začíná v USA v r. 2012. Hlavní hrdinkou je Felicity, která začně hledat svou náhle zmizelou matku. Její matka je velmi zvláštní žena, která má mnohdy extrémní názory a sklony k fanatičnosti. A proto se o ni Felicity tak strachuje. Nakonec ji najde až v daleké Itálii a velmi brzy zjistí, co k tomuto činu její matku vedlo. Dozvídá se, že její babička byla úplně jiný člověk, než za jakého se vydávala. Obě ženy se chtějí dozvědět víc, a tak se obě ponoří hluboko do minulosti. A zjišťují, že je mnohem temnější, než si původně myslely...

Zhruba v páté kapitole se konečně dostáváme ke druhé části, tedy k hlavnímu příběhu, který začíná v Mnichově v r. 1923. A právě tam začíná příběh Elizabeth, okouzlující zpěvačky a pianistky, a Gustava, úspěšného židovského doktora. Jedná se asi o nejromantičtější část knihy, do které však postupně vstupuje temný mrak ve formě Hitlera a jeho ideologie. Nejdříve se to rodiny příliš netýká. Gustav a Elizabeth si žijí vlastním životem. Pracují, dokazují si navzájem svou lásku a brzy si pořídi děti - dceru Deborah a poté syna Wolfganga. Zkrátka nemohou být šťastnější. Gustav však čím dál častěji vede dlouhé diskuze se svými přáteli o hrozícím nebezpečí. Všichni se shodují na jednom: Hitler je zlo. Gustav a Elizabeth brzy začnou pomýšlet na útěk do Británie, protože nejvíc jim samozřejmě záleží na jejich dětech. Jenže ne vždy se to vyvine tak, jak si to naplánujeme.

Jsi Žid, Gustave, šeptal. Pocházíš z lidu, který je již tři tisíce let bez domova. Ve skoro každém století byli Židé pronásledováni, odehnáni, vyvlastněni, zavražděni. Být Žid znamená nikdy nebýt v bezpečí. Nos v sobě mír, Gustave. Braň svou rodinu. Nemůžeš změnit průběh života, protože nemůžeš změnit lidi. Můžeš udělat jen to, co by měli udělat všichni otcové: chránit vlastní děti před tímto světem plným nenávisti, kterou zapříčinili dospělí.

(str. 77)

Poslední část příběhu se týká samotné Deborah, tedy dcery Gustava a Elizabeth. Od nesmělé dívky s hudebním nadáním se stává ženou, která se umí postavit za správnou věc. Je to žena plná protikladů. Křehká a zároveň silná. Chytrá i naivní. Ale hlavně zůstává sama sebou, přestože si s ní osud zahrává jako kočka s myší. Vztah s nacistou, snaha ochránit bratra, uvědomění si svého židovského původu, členství v odboji...
Bude mít někdy život takový, jaký opravdu chce?

"Nemyslím, že by naši vládu takové malichernosti zajímaly. Pro ni jsi z poloviny Židovka, směs rasy, o které pojednávají Norimberské zákony jako o židovské. Albrecht je jediný, kdo se nachází mezi tebou a zákonem. Je tvou jedinou ochranou. Rozumíš, co to znamená?" Marlenin hlas zněl čím dál více zapřísáhle.
Neunikly jí rozporuplné emoce, které se zobrazily na Debořině obličeji. Ukazovaly nedůvěřivost, vztek a nakonec poznání, že Marlene měla pravděpodobně pravdu - a jaké z toho pro ni plynou následky.

(str. 223)

Můj názor:
Medová smrt je výjimečná kniha. Je o rodině, lásce, lidském odhodlání, ale i o bolesti lidské duše. Hrozně se mi líbí, jak autorka všechno propojila - minulost, přítomnost, všechny generace a postavy. Také se mi líbily historické souvislosti (např. Gabčík a Kubiš) a některé historické postavy (novinář Fritz Gerlich), které se v knize objevily. Nejvíc mě zaujal příběh Elizabeth, ale i dějová linka s Deborah byla zajímavá.
Co víc říct? Doporučuji knihu všem, kteří se aktivně zajímají o období druhé světové války a zároveň mají rádi příběhy, které zasáhnou lidské srdce.

Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji nakladatelství Omega.

Medovou smrt si můžete zakoupit přímo na stránkách nakladatelství Omega
nebo na e-shopu knihkupectví Knihy Dobrovský.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jane Jane | 4. června 2017 v 9:32 | Reagovat

Safra, navnadila jsi mě. Jako bych už tak neměla příšerně dlouhý seznam, co musím stihnout přečíst :-)

2 Casion Casion | Web | 17. června 2017 v 17:20 | Reagovat

Kniha vyzerá zaujímav o a som rada, že sa ti páčila. Tematicky však nie je veľmi pre mňa, takže by som po nej asi nesiahla, každopádne pekná recenzia :-)

3 Maitter z Creepfellu Maitter z Creepfellu | Web | 12. července 2017 v 10:11 | Reagovat

Druhá válka mne rovným dílem fascinuje a láká a odpuzuje a hněvá. Nevím, zda bych se do knížky pustila. Nejdřív asi sáhnu po klasikách... respektive po Sophiině volbě a Feuchtwangerově Čekárně. Také jsem nedočetla Deník Anny Frankové... ale do toho se pouštět nechci.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Design od