Květen 2018

Křehká

28. května 2018 v 16:22 | Victoria |  Blabásně a jiná zvěrstva
Další snaha o pseudoumělecký dojem. Ne že bych chtěla předem krizitovat své veledílo, ale cosi mi na té básni nesedí. Líbí se mi tak do půlky, pak mám z ní takový divný pocit. Co myslíte? Každopádně lepší už asi nebude, proto jsem se rozhodla se o ni podělit.Křehká. Křehká jako víla
s pavoučími křídly.
Směješ se a trháš mi je,
stejně tak i končetiny.
Kapky krve na zádech,
snad je rosa brzy smyje.

Křehká. Křehká jako porcelán.
Bílý šálek bez trhliny.
Ty však bereš kladivo,
v mozku plavou endorfiny.
Slunce ve tvých očích vidím,
v těch mých je však deštivo.

Křehká. Křehká jako koláč,
upečený na jmeniny.
Pitváš se v něm, i v mém srdci,
až jsou z něho rozvaliny.
Házíš kousky svému psovi,
utíkám jak štvaní srnci.

Křehká. Křehká jako láska,
která klíčí uvnitř hrudi.
Mráz ji zabil, to dotek tvůj,
už necítím to zvláštní pnutí.
Králi Severu, zde to máš,
srdce teď schová dračí sluj.


Red Band Society

10. května 2018 v 18:43 | Victoria |  Filmíky
Taky se vám do cesty občas připletou seriály, po jejichž zhlédnutí jste vlastně ani netoužili? Nejsou moc známé, nevyskytují se tam všemi oblíbení herci a vlastně zůstávají tak trochu stranou. Nedávno se mi jeden takový seriál do cesty připletl. Vlastně jsem si ve skutečnosti pouštěla písničky na Youtube a nějak mi tam vyskočil příběh Emmy Choty, jedné z hlavních postav v tomto seriálu. Jelikož mě to zaujalo, tak jsem rychle mrkla na čsfd, abych věděla, jestli s tím ztrácet čas, a brzy jsem se pustila do pilotu. V půlce prvního dílu jsem si říkala, že to zas taková bomba není. Ke konci jsem podstatně změnila názor. A pak už se to se mnou vezlo.


Režie: Alfonso Gomez-Rejon, Jason Ensler a další
Producent: Steven Spielberg
Hudba: Ludwig Göransson , John Swihart
Hrají: Octavia Spencer, Dave Annable, Astro, Zoe Levin, Rebecca Rittenhouse, Ciara Bravo, Charlie Rowe, Nolan Sotillo, Griffin Gluck,…
USA, 2014, 9 h a 24 min, cca 13 epizod

Je to vlastně dost obyčejný seriál o tématu, který není ani trochu nový a který je, dá se říct, už trochu ohraný. Vše se totiž točí kolem nemocnice. A to už vám musí být jasné, o co v seriálu jde.
Setkáme se zde s mladými lidmi s různě závažnými chorobami, které spojuje dlouhodobý pobyt v nemocnici. Mezi hlavní postavy patří kóma boy Charlie, anorektička Emma, Kara, která musí podstoupit transplantaci srdce, dva kluci s rakovinou - Leo a Jordi, kluk s cystickou fibrózou Dash a samozřejmě nesmím zapomenout ani na sexy doktora McAndrewa, trochu ráznější sestru Jacksonovou a až příliš milou Brittany. Postavy se objevují a zase mizí, ale tak to zkrátka chodí. No a tito mladí lidé se díky nemocem tak nějak spřátelí, občas se naopak nenávidí, ale když přijde na věc, dokážou se podržet. Snaží se prostě žít svůj život tak nějak normálně, přestože ho musí žít v nemocnici. A toto všechno ještě k tomu komentuje Charlie, kluk v kómatu. Ostatní ho neslyší, to je pochopitelné. Ale on všechno ví a nic mu neunikne.

Nejlepší postavy:

Každý si najde nějakou oblíbenou postavu, tak to prostě je. Mě zaujali tito tři (příběhem i hereckým výkonem):

Kara (Zoe Levin) - zaručeně nejlépe zahraná postava. Kara je bývalá roztleskávačka, rozmazlený fracek, který se neváží nikoho a ničeho. Díky tomu a také díky drogám se nedostane na čekací listinu, aby mohla získat srdce. Postupně zjišťuje, že ne každý jí padne k nohám a začíná se měnit v někoho… no… aspoň trochu snesitelného. Tato herečka má rozhodně potenciál!


Emma (Ciara Bravo) - anorektická dívka, která bojuje se svými démony. Je to perfekcionistická intelektuálka, která ze všeho nejraději čte a chce se dostat na dobrou vysokou. Emma to většinou dost nezvládá, ale samozřejmě vám neprozradím, jak to s ní nakonec dopadne.Leo (Charlie Rowe) - nevím čím to je, ale tenhle kluk je mi děsně sympatický. Buď je to postavou, nebo tím hercem, těžko říct. Leo je nadějný fotbalista, který má spoustu přátel a je u všech oblíbený. Jediným problémem je, že má rakovinu v noze. Dokáže ji překonat?Můj názor:

Jak už jsem napsala výše, seriál se rozjíždí dost pomalu, ale ke konci pilotu vás to chytne tak, že nedokážete přestat. Takže vás varuji, je vysoce návykový. Musím říct, že jsem si to moc užila. Všechny postavy (i ty záporné) jsem si oblíbila. Někomu by mohlo vadit, že jsou zde samí noví herci, já to naopak oceňuji, protože jsou neokoukaní. Navíc se svých rolí zhostili opravdu bravurně. Taky byla super ta vyváženost. Chvíli drama, chvíli zase komedie, občas i něco na zamyšlení. Trošku srážím body za to idealizování, protože dost pochybuju, že pobyty v nemocnici vypadají takhle pohodově a volně. Ale jinak doporučuji, určitě neprohloupíte.

Hodnocení na čsfd: 79 %
Moje hodnocení: 90 %

Aristokratka

8. května 2018 v 12:29 | Victoria |  Blabásně a jiná zvěrstva

S polámanými křídly
v pavučinách z kapradí,
schovává se před světem,
před lidmi,
před strachem.
Jste tu, skřítci jehličnatí?
Jako zvíře narozené,
jen nahé, je bez šatů.
Co jí bylo drahocenné,
ztratilo se, zmizelo.
Pod rouškou tmy odchází,
přesto leží,
svět utichá,
z jiné země pochází.

Design od